پرش به محتوا

آبی آسمانی: آزادی جنسی چیست؟ (ساقی قهرمان)

2009/05/28

لینک به منبع       
لینک مطلب در بالاترین

در متن هایی که از آزادی جنسی نام برده می شود، منظور آزادی جنسی در چارچوب اخلاقیات نیست، منظور آزادی در چارچوب مفاهیم اجتماعی- فرهنگی است. مثلا، منظور این نیست که افراد بخواهند به جای داشتن همسر و تعهد به همسر، چندین پارتنر جنسی داشته باشند، نه، اصلا به این مساله مربوط نمی شود. آزادی جنسی، یعنی آزاد کردن معیارهای خواست جنسی و عمل جنسی از چارچوب مفاهیم فرهنگی. یعنی اگر جامعه فرد را موظف کرده است که ارتباط جنسی را برای سیر شدن، ارضا شدن، تجدید قوا کردن و دوباره به بازار کار برگشتن استفاده کند، تفکری که خواهان آزادی جنسی است می گوید که عمل جنسی صرفا برای تخلیه و ارضا نباشد و برای آماده کردن شخص برای بازدهی در جامعه نباشد و در چارچوب مشخص مردسالاری که رابطه ی جنسی را فقط برای تولید مثل و تغذیه ی شهروند مرد جایز می داند، قرار نداشته باشد. یعنی خواست و عمل جنسی از مفاهیم مورد نظر جامعه ی مردسالاری، یعنی به خدمت گرفتن تمام جامعه برای امر تولید مثل و امر تغذیه ی شهروند مرد، آزاد بشود. منظورم این است که آزادی جنسی را در مرحله ای بالاتر از روابط بین فردی بررسی می کند. از اینجا می رسیم به این که همجنسگرایی (و نه همجنسگرایان به عنوان افراد صاحب اختیار) به این دلیل که به طور طبیعی در رابطه ی طبیعی خود، تولید مثل نمی کند و برای تغذیه ی شهروند مرد جامعه ی رسمی، ارتباط جنسی برقرار نمی کند، می تواند و باید نماینده ی این تفکر باشد.
این تفکر، همجنسگرایی را بررسی می کند نه شخص همجنسگرا را، که می تواند و باید آزاد باشد که به اختیار خود، هم راه های تولید مثل را پیدا و استفاده کند و هم به مذهب حضور خود را بقبولاند. حالا، گروه های فکری دیگری که با آزادی جنسی از چارچوب های اجتماعی یا موافقند و یا می خواهند آن را رایج کنند از ویژگی های همجنسگرایی برای بیان خود سود می برند.
فکر می کنم می توانیم به این نتیجه برسیم که با تلاش در آزاد کردن رابطه ی جنسی، هیچ محدودیتی برای فرد همجنسگرا یا دگرجنسگرا در انتخاب شیوه ی خصوصی زندگی اش پیش نمی آید، یا قرار نیست بیاید.

No comments yet

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: