پرش به محتوا

وقایع مرتبط با دگرباشان ایرانی در سالی که گذشت

2010/05/17

پسر: آنچه در زیر شاهد آن هستید برگفته از آرشیو وقایع و مطالب مرتبط با دگرباشان ایرانی وبلاگ پسر است.
لازم به ذکر است که این مطلب در برگیرنده تمامی وقایع مرتبط با دگرباشان ایرانی نیست و فقط برگزیده ای است از مطالبی که از ابتدای ساخت این آرشیو در آن لینک شده و اینک به مناسبت روز جهانی مبارزه با هموفوبیا برای نشان دادن گوشه ای از فعالیت های دگرباشان ایرانی در سالی که گذشت آماده و تقدیم می گردد.

:: اولین ترانه در حمایت از همجنسگرایان ایرانی توسط گروه کافران بی نام اجرا و منتشر شد.

:: احمدی نژاد باز هم با تکرار مواضع هموفوبش در مورد همجنسگرایان چنین گفت
” رئیس جمهوری ایران از اینکه «رئیس جمهوری یک کشور بزرگ، برای اینکه یک درصد رای خود را بیشتر کند، بر زشت‌ترین اعمال مثل همجنس‌بازی و کثافت کاری‌هایی که انسان از بیان آن شرم دارد، صحه می‌گذارد» انتقاد کرد.” (
+ )

:: بلاگرها و فعالین حقوق دگرباشان در آستانه فرا رسیدن روز جهانی مبارزه با هموفوبیا به خبرگزاری های مطرح فارسی زبان برای پوشش هر چه بهتر این روز به وسیله ارسال نامه تذکر دادند.

20090506-134404:: همزمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، دگرباشان ایرانی با تاسیس یک وبلاگ نمایشگاه مجازی کتاب ها و آثار فعالین اقلیت های جنسی ایرانی را برای بازدید عموم راه اندازی کردند. 
قسمتی از بیانه ای که این وبلاگ برای آغاز به کار خود منتشر کرده چنین است:
” ما، دگرباشان جنسی ایران، "هستیم" و این بودن تنها حضوری فیزیکی در شهرها و روستاهای ایران نیست. ما در درون این جامعه قرار داریم؛ از آن تاثیر می­گیریم و بر آن اثر می­گذاریم. ما در این جامعه "زندگی" می­کنیم. گروهی از ما می­نویسند، می­سرایند و تولید اندیشه می­کنند. اما مردم ما را نمی­خوانند چون نمی­توانند به نوشته­هایمان دسترسی داشته باشند. هم­زمان با نمایشگاه کتاب تهران مجموعه­ای از کتاب­های نویسندگان دگرباش در این وبلاگ، نمایشگاه بین المللی کتاب دگرباشان جنسی ایرانی، آماده شده و در دسترس خوانندگان ایرانی قرار دارد تا در این ده روز که ایران رنگ و بوی کتاب می­گیرد،
کتاب­هایی از دیگرانی، که نمی­خواهد دیده شوند، هم بر روی رایانه­های ایرانیان باشد.”

:: در آستانه روز جهانی مبارزه با هموفوبیا جمعی از بلاگرهای دگرباش از دیگر بلاگرها خواستند تا در خصوص این روز و نظرشان در مورد آن مطلبی منتشر کنند. ( + )

:: به مناسبت روز جهانی مبارزه با هموفوبیا دانشجویان همجنسگرای دانشگاه‌های ایران خطاب به جنبش‌ دانشجویی و دیگر جنبش‌های جامعه‌ی مدنی نامه ای آماده و منتشر کردند. گفتنی است این نامه با توجبه به حمایت بلاگرها و دیگر فعالین حقوق دگرباشان در سطح گسترده ای مورد توجه قرار گرفت، در بخشی از این نامه چنین آمده:
” ما دانشجویان همجنسگرای ایران، سال‌هاست هم‌پای جنبش دانشجویی و روشنفکری ایران، در متنِ مطالبات سیاسی و اجتماعی قرار داریم و از مدافعان سرسخت تغییر شرایط نابرابر جامعه‌ی ایران بوده‌ایم. اینک که همه‌ی آزادی‌خواهان و نیک‌اندیشان و مدافعان حقوق بشر دریافته‌اند که حقوق همجنسگرایان حقوق بشر است و مبارزه برای حقوق ایشان در زمره‌ی حقوق انسان – صرف نظر از رنگ پوست، دین، طبقه‌ی اجتماعی، جنسیت، و جهت‌گیری جنسی – است، و نیز حالا که از بی‌توجهیِ نسل گذشته‌ی روشنفکران به ستم‌های اجتماعی و بی‌خردی‌های سیاسی خبری نیست، ما، دانشجویان همجنسگرای ایرانی در برخی از دانشگاه های کشور، رسالت تاریخی خویش می‌بینیم که هم‌میهنان و هم‌کلاسی‌های خود را نسبت به ستم و جفایی آگاه کنیم که بر بخشی از فرزندان این سرزمین رفته است و می‌رود “
” بیایید با هم، در جنبش‌های سیاسی اجتماعی بیاموزیم که حقوق بشر یک حقوق عام و سراسری است که طبقه‌بندی و جداسازی آن اولین انحراف در اندیشه‌ی آزادی است.”

pdvd_000_thumb 20090520_113041_thumb :: در پاسخ به دعوت فعالین حقوق دگرباشان ایرانی و در راستای وظیفه ی رسانه ای، رسانه های آزاد فارسی زبان به مناسبت روز جهانی مبارزه با هموفوبیا برنامه و مطالبی آماده و منتشر کردند. ( + ، + ، + ، + ، + ، + ، + ، + ، + ،  + )

:: بلاگرهای همجنسگرا، دوجنسگرا و تراجنسی ایرانی به انتخابات ریاست جمهوری ایران واکنش نشان داده و قبل و پس از آن با انتشار مطالب مختلف با گرایش های متنوع سیاسی نظرات خود در خصوص آن را بیان کردند والبته در خصوص تقلب در انتخابات یک صدا به معترضین پیوستند. گفتنی است که پایگاه های مطرح ( + ، + ) دگرباشان ایرانی با انتشار گسترده و لحظه به لحظه وقایع قبل و بعد از انتخابات فعالیتی کم نظیر را رقم زنند.  ( + ، + )

20090702_080436_thumb :: جمعی از همجنسگرایان ایرانی در گی پراید تورنتو کانادا به رسم سالهای گذشته شرکت کردند که به مناسبت این گردهمایی و گردهمایی های مشابه در دیگر نقاط جهان آرشام پارسی یکی از فعالین حقوق دگرباشان پیامی منتشر کرد که در بخشی از آن چنین آمده:
” پراید در قاره ی امریکا و برخی کشورهای غربی یک جنبش اجتماعی بوده است و امروز بیشتر یک برنامه ی تفریحی است. پراید در خیلی از کشورهای شرقی مثل ترکیه، اسرائیل، روسیه و … امروز یک جنبش اجتماعی است و پراید در خیلی از کشورها مثل ایران، امارات متحده ی عربی، افغانستان و … یک آرزو است. “

2010-05-17_014831 :: رادیو زمانه در اقدامی جسورانه عنوان اولین خبرگزاری مطرح فارسی که صفحه ای مخصوص دگرباشان دارد را به خود اختصاص داده و یکی از پیشگامان رسانه ای در این زمینه شد.

freedom_flag :: بلاگرهای دگرباش به مناسب روز تنفیذ و تحلیف احمدی نژاد ( موسوم به روز های نکبت ) سربرگ یا لوگوی وبلاگ خود را تغییر دادند. ( + ، + ، + ، + ، + ، + ، + ، + ، + ، + ) در همین راستا در یک حرکت ابتکاری لوگویی هوشمندانه از پرچم رنگین کمانی طراحی می شود که مورد استقبال بسیاری از بلاگرهای دگرباش قرار گرفت. 

02 :: فیلم کوتاهی با نام “حدود” پس از مراحل ساخت و تدوین بر روی پایگاه های مختلف منتشر می گردد، این فیلم داستان پناهجویان ایرانی در بلژیک است که شخصیت اصلی آن یک پسر همجنسگرای ایرانی است که دوست پسرش در یک میهمانی در ایران دستگیر و اعدام می شود.

guidoandbfriend_fp_thumb:: آلمان نام اولین کشوری می شود که یک همجنسگرا را در مسند وزارت خارجه اش قرار می دهد، این مهم در میان همجنس گرایان ایرانی بازتاب هایی داشت.

afary-2006-02a:: "ژانت آفاری" ( Janet Afary ) با انتشار کتاب ی به جزییات تاریخچه همجنس گرایی و منشا همجنس گرا ستیزی هر دو در فرهنگ و تاریخ ایران می پردازد، آفاری در بخشی از کتاب خود چنین می نگارد:
” تا نیمه ی دوم قرن نوزدهم و اوایل صده ی بیستم جامعه ی ایرانی همچنان همجنس گرایی را پذیرا بود و همچنان رابطه ی مردان بالغ با امرد در بسیاری از بخش های جامعه متداول بود. آنچه که آفاری آن را "دوجنس گرایی عاشقانه" می نامد در دوران باستان شکل گرفت و تا مدت ها میان زنان و مردان برجسته دوران ها ی مختلف ادامه داشت که در طی آن زنجیره ای از علایق (عشق مسلسل) در فرد ایجاد می شد. عشقی که  نسبت به همجنس و غیر همجنس متغیر بود. “

:: دیدبان حقوق بشر، با صدور بیانیه‌ای از دولت ایران خواست حکم اعدام سه نوجوانی که متهم به «انجام عمل همجنس‌گرایی» هستند را متوقف کند. ( + ، + ، + ، + )

:: در روز 20 نوامبر بلاگرهای دگرباش با انتشار مطالبی به مناسبت روز کشته شدگان دگرجنسگونه به این موضوع پرداختند. ( + ، + ، + ، + ، + ، + ، + ، + )

img_9392:: در پی رشد فزاینده اعدام نوجوانان در ایران چند تن از همجنسگرایان ایرانی اقدام به انتشار پوسترهای بر ضد این حرکت ضد بشری جمهوری اسلامی کردند.

:: عده ای از همجنسگرایان بلاروس تظاهراتی را در اعتراض به رفتار دولت ایران با همجنسگرایان در نزدیکی سفارت ایران در مینیسک برگزار کردند. ۱۵ دقیقه پس از شروع برنامه، پلیس مینیسک معترضان و همچنین خبرنگار روزنامه "نشا نیوا" را بازداشت و به پایگاه پلیس منتقل کرد. ( + )

:: در آستانه نوروز باستانی تعدادی از بلاگرهای دگرباش اقدام به انتشار سالنامه هایی برای همجنسگرایان ایرانی کردند. ( + ، + )

rsslogo_03:: از طرف تعدادی از بلاگرهای دگرباش برای کمک به کاربرانی که نمی توانند از فیلتر عبور کنند و برای یکجا جمع کردن وب نوشت های اقلیت های جنسی ایران یک آر اس اس متحد ساخته و ارائه شد که با استفاده از آن می توان به تعداد قابل توجهی از وبلاگ های همجنس گرایان، دوجنس گرایان و دگرجنسگونگان دست یافت.

:: سایه اسکای یک خواننده رپ ایرانی با انتشار ترانه ای با عنوان “حق کشی” به مشکلات دگرجنسگونگان و همجنسگرایان ایرانی در این ترانه پرداخت.

:: سامان ارسطو که تا یکسال قبل با نام فرزانه ارسطو شناخته می​شد، بعد از عمل جراحی جسارت​آمیزی که امسال انجام داد، رویای ۴۲ ساله خود را تحقق بخشید و با تغییر جنسیت،​ به جسمی دست یافت که به گفته خود سال​ها مجبور به انکار آن بود.

179_rahbar:: رهبر جمهوری اسلامی در دیدار نوروزی با مقاماتی از این کشور، در پی اظهاراتی هموفوب به ازدواج همجنس‌گرایانه وزیر امور اتحادیه در انگلستان اشاره کرده و آن را نتیجه کنارگذاشته‌شدن دین دانست. وی در قسمتی از سخنانش چنین گفت:
” وقتى که بناى بى‌مهار قراردادن شهوات جنسى گذاشته شد، کار به این‌جا می‌رسد که یک مقام رسمى، یک وزیر، مراسم «ازدواج جنسى» می‌گیرد و از دنیا خجالت نمی‌کشند.”
به گفته آقای خامنه‌ای این «فضاحت» در دنیای غرب نتیجه بی دینی است و نتیجه دنياى بى‌دينى، تلاشى خانواده و بيگانه شدن انسان‌‌ها از همديگر است.

:: حسین شریعتمداری سردبیر روزنامه کیهان در دفاعیه دادگاه خود سعی کرد با مانور دادن بر روی حمایت شیرین عبادی ازهمجنس گرایان جنایات خود را توجیه کند.

rainbowlesbian_bevel_thumb:: در پی پیوستن ایران به کمسیون کرامت زنان شورای حقوق بشر، لزبین های  ایرانی با انتشار فراخوانی از زنان همجنسگرای ایران خواستند تا تجربیات و مشکلاتی که به دلیل زندگی درجامعه ای که حکومت آن مروج  اصلی همجنس گراستیزی است را برایشان نوشته و ارسال کنند. به گفته برگزار کنندگان این فراخوان مطاللب برای محکومیت ایران به مجامع بین المللی حامی حقوق بشر ارسال خواهد شد.

2 دیدگاه leave one →
 1. farhad permalink
  2010/05/18 09:28

  .
  سپاس برای وقتی که میگذارید.
  .
  خبر رسانی بدون جهت گیری خاص ، مورد حمایت همگان قرار میگیره .
  .
  امیدوارم ، در این راه موفق باشید.

 2. نیما permalink
  2010/06/20 22:35

  ممنون.عالی بود دوست من.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: