Skip to content

پيوندهای كم‌آشنا؛ وضعیت حقوقی و حقيقی همجنس‌گرايان در آلمان

2010/12/23
by

پیوند به منبع

ازدواج به سبک متعارف، ازدواج میان دو غیرهمجنس است. پیوند ازدواج میان دو همجنس اما برای اجتماع و قانون نوعی چالش به شمار می‌آید. دیرزمانی نیست که در آلمان به این مسئله پرداخته و راه حل‌هایی نیز برای آن پیشنهاد شده‌اند.

ده سال پيش پارلمان آلمان برای نخستين بار، ازدواج دو همجنس را قانونی اعلام كرد. پيش از تصويب اين قانون، كشيش‌هايی بودند كه با ثبت اين نوع ازدواج‌ها در كليساهای خود، به اين كار رسميت بخشيده بودند، ولی فراكسيون‌های مجلس، جز حزب سبزها، با قانونی كردن آن مخالفت می‌كردند.

نخستین عقد ازدواج دو همجنس در آلمان

كشيش مورتر از نخستين كشيش‌هايی بود كه در سال ۱۹۹۴ در شهر كلن دو همجنس را رسما به عقد يكديگر درآورد. او در اين باره می‌گويد:
«آغاز دهه‌ی ۱۹۹۰ را يادم می‌آید كه فولكر بك، نماينده‌ی مجلس، می‌گفت: سبزها چنين پيشنهادهايی داده‌اند، ولی سوسيال دموكرات‌ها و دموكرات مسيحی‌ها با اين دستاويز كه كليساها با اين كار مخالفند، از آن جلوگيری می‌كنند. او می‌گفت كه قضيه در جريان است. من هم فكر كردم كه پس می‌شود به اين جريان شتاب داد.»

كشيش مورتر در آغاز كار، به "مجرم كليسايی" مشهور شده بود، ولی او نگرانی‌ای از اين بابت نداشت.

قانون ازدواج با وجود مقاومت

هنگام تصويب قانون هم نمايندگان بسياری در پارلمان، موضع‌های مخالف شديدی را ابراز كردند. باربارا اشتام، وزير امور اجتماعی وقت در ايالت بايرن، در مجلس گفت كه رواداری بجای خود، اما «برابر دانستن اينگونه پيوندها با ازدواج رسمی و خانواده، از نظر قانون اساسی بسيار بحث‌انگيز، از ديد سياست اجتماعی خطا و از چشم‌انداز سياست‌گذاری خانواده، خطری بزرگ خواهد بود».

سرانجام اما قانون ازدواج رسمی دو همجنس، با آرای موافق سوسيال دموكرات‌ها و سبزها تصويب شد.

جشنی برای درخواست رواداری و عدالت: کریستوفر استریت دی، در کلن

روزی برای درخواست رواداری

يكی از كلان‌شهرهای آزاد و جاذب برای همجنس‌گرايان، شهر كلن در غرب آلمان است. همه ساله در اين شهر صدها هزار همجنس‌گرا "روز كريستوفر استريت" را با موسيقی و خوردن و نوشيدن و پوشيدن لباسهای رنگارنگ، جشن می‌گيرند و یاد كارناوال را برای اهالی شهر، زنده می‌كنند.
خاطره‌ی اين روز كه به ۲۸ ژوئن ۱۹۶۹ در نيويورك برمی‌گردد، يادآور نبرد همجنس‌گرايان عليه برخورد خشن پليس با همجنس‌گرايان، در خيابانی به همين نام است. "روز كريستوفر استريت" همزمان به قصد بيان شعارهای اجتماعی و درخواست همجنس‌گرايان برای رعايت رواداری و عدالت برگزار می‌شود. در همين راستا است كه همجنس‌گرايان سرشناس كشور‌، مانند شهردار پيشين هامبورگ و وزير امور خارجه آلمان، نيز در اين مراسم بزرگ، شركت می‌كنند.

اين‌همه در حالی است كه همجنس‌گرايی در بسياری از كشورهای جهان، جرم شناخته می‌شود و در برخی كشورها مانند ايران حتا مجازات اعدام برای آن مقرر شده است.

در آلمان هم تازه در سال ۱۹۶۹ بود كه با تغيير قانون، همجنس‌گرايی ديگر به عنوان جرم محسوب نشد و تا امروز، تلاش اين طيف از جامعه برای ايجاد رواداری و رعايت عدالت ادامه دارد. هنوز در قواانين آلمان كه به زوج‌های همجنس مربوط می‌شوند، موارد بسياری هست كه بايد اصلاح شود، مانند حق استقلال مالكيت و حق فرزندپذيری.

اسکندر آبادی
تحریریه: کیواندخت قهاری

One Comment leave one →
  1. pedram permalink
    2010/12/24 09:03

    vaghean matalebeton jalebe va khoshhalam ke be fekre man hajensagarayan ham hastin
    boos boos

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: