Skip to content

تصویب لایحه رفع محدودیت از همجنس گرایان در ارتش امریکا

2010/12/27
by

پیوند به منبع

نوشتۀ رحمت قاسم بیگلو

پس ازهفده سال اصل استخدامی " نپرس و نگو" درارتش آمریکا ازامروزبا امضای مصوبه کنگره ازسوی رئیس جمهوری به اصل "بگو و بپرس" تبدیل شد.
موضوع ازاین قراراست که، جامعه دمکراتیکی مانند آمریکا دردهه های اخیرباید به این پرسش پاسخ می داد که آیا یک همجنس گرا، چه زن و چه مرد، می تواند بدون دغدغه تنبیه درارتش این کشورخدمت کند، بدون اینکه گرایش خود را پنهان نماید؟
ازحدود دودهه پیش، بنابراین گذاشته شده بود که به هنگام آغازخدمت در ارتش از یک داوطلب ، نه پرسیده شود و نه گفته شود، که وی کدام گرایش جنسی را ترجیح می دهد؟ جنس مخالف را یا همجنس خود را، ولی از روزگذشته که متن اصلاحی این قانون ازسوی اوباما به امضاء رسید، اکنون یک معضل روانی و جامعه شناسانه برطرف شده وهرکس می تواند هم درارتش خدمت نماید وهم گرایش های جنسی خود را محترم شمارد.
روزنامه های امروز فرانسه گزارش هائی را به این حرکت مدنی جامعه آمریکای محافظه کاراختصاص داده اند.
فیگارو روزنامه صبح پاریس درگزارشی در این باره می نویسد: اوباما سال را به خوبی و خوشی با دولایحه مصوبه کنگره به پایان می برد، اولی لایحه رفع محدودیت از همجنس گرایان و دومی لایحه موفقیت آمیز کاهش سلاح های اتمی با روسیه .

درمیان خبرها وگزارش های بین المللی فیگارو این گزارش نیز جلب نظرمی کند، دولت اسلام آباد کمک های آژانس بین المللی انرژی اتمی ازهدف های اصلی خود منحرف کرده و در راه تسلیحات نظامی هزینه کرده است. لازم به یادآوری است که بودجه سازمان ملل و مآلاً بودجه آژانس بین المللی از محل پرداخت های عضویت کشورهاعضو این سازمان تامین می شود.
فیگارودرآغاز، با اشاره به نفوذ وسیع اسلامگرایان درنهادهای نظامی وسیاسی پاکستان خاطرنشان می سازد که غرب با همه تلاش ها برای محافظت بدون نگرانی اززرادخانه اتمی پاکستان امروزپنهان نمی کند که دراین راه ناموفق بوده است. باراک اوباما دردیدارهای خصوصی خود ازاین نگرانی که احتمالا روزی، دیریازود، زرادخانه اتمی پاکستان در دست های بنیادگرایان اسلامی قرار گیرد به عنوان کابوس مهم خود یاد می کند.
فیگارو می نویسد: علی رغم تلاش جهان درجهت جلوگیری از تکثیرسلاح های هسته ای، پاکستان درسال هزارونهصدونودو هشت دست به ساختن بمب زده . مهمتر ازآن اینکه از آن زمان تاکنون آژانس بین المللی انرژی اتمی به کمک های فنی خود به این کشورادامه داده است، به بیش ازشانزده میلیون دلاربالغ شده است. فیگارو می افزاید، اکنون پس ازگذشته دوازده سال، آژانس دریافته است که کمک های فنی این سازمان برای توسعه یک معدن اورانیوم در جنوب پاکستان هزینه شده است که درکنارآن یک خط تولید کلاهک اتمی بطور مخفیانه درکارتولید تسلیحات بوده است.

بازمی گردیم به آمریکا رویدادهای این کشور، لاکروا، ارگان جامعه مسیحیان فرانسه ، درگزارشی به کاهش قابل توجه اجرای احکام اعدام در ایالات مختلف آمریکا می پردازد، که به نوشته این روزنامه، این بدان معنی است که مسئله اعدام وحکم اعدام در افکارعمومی آمریکا مانند سابق مورد تائید قرار نمی گیرد.
به نوشته لاکروا از این روست که  اجرای احکام اعدام در سال جاری نسبت به سال قبل دوازده درصد کاهش نشان می دهد. لاکروا می نویسد : همه پژوهش های انجام گرفته در ایالات متحده نشان می دهد که شهروندان این کشورامروزه حکم حبس ابد را براحکام اعدام ترجیح می دهند، البته با این شرط که امکان بخشودگی در آن نباشد. اگرچه اجرای احکام کاهش یافته، با این حال صدوراحکام اعدام کاهش نیافته است . درسال دوهزارو ده میلادی دردادگاه های آمریکا یکصد و چهارده حکم اعدام صادرشده است، که نسبت به سال دوهزارونه دو مورد بیشتربوده است.
لیبراسیون روزنامه دیگر صبح پاریس نیز گزارشی را به قرارداد کاهش تسلیحات هسته ای میان روسیه و آمریکا اختصاص داده است.
لیبراسیون می نویسد : این قرار داد از آن جهت اهمیت بیشتری می یابد که این اولین باراست که یک رئیس جمهوری از حزب دموکرات است که توانسته است چنین قراردادی را به جناح جمهوری خواه بقبولاند. لیبراسیون می افزاید: تا آخرین ساعات تصویب لایحه قرارداد درکنگره نیزبودند بسیاری ازسناتورهای جمهوری خواه که، با مخالفت شدید، تاکید داشتندکه این قرارداد می تواند برای امنیت آمریکا زیانبارباشد. همانگونه که درخبرها آمده بود، در این قرارداد، که پیش نویس آن در ماه آوریل گذشته میان روسای جمهوری آمریکا و روسیه به امضاء رسیده بود، کاهش سی درصدی کلاهک های اتمی هرکدام ازطرفین قرارداد پیش بینی شده است.

Advertisements
No comments yet

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: