Skip to content

ماجرای طنز ماهواره‌ای مهران مدیری….با حمله به امثال مدیری جامعه را دوشقه نکنیم « اخبار و عكسهاي داغ ستارگان هاليوود »

2011/01/10
by

پیوند به منبع

ماجرای طنز ماهواره ای مهران مدیری

انتشار یك اثر تازه از مهران مدیری پیرامون وضعیت شبكه های ماهواره ای، طی هفته گذشته با واكنش های فراوانی از سوی مردم همراه بود اما در مجموع موضع گیری محترمانه ای خطاب به این كارگردان و بازیگر مسلط طنز نشد و بعضاً برخی حملات به هتاكی هایی نسبت به وی و دیگر دست اندركاران و بازیگران این مجموعه منجر شد تا برخی در ارزیابی هایشان حتی از احتمال كاهش فروش مجموعه قهوه تلخ در فصل های بعدی سخن به میان آورند اما واقعیت آن است، این ساخته كه مدیری در قبالش سكوت كرده، حداقل در سطح جامعه داخلی ایران واكنش منفی شدیدی نداشته است.

در هفته ای كه گذشت، در فروشگاه های اینترنتی عرضه اثری طنز تحت عنوان «بمب خنده» به كارگردانی مهران مدیری آغاز شد و این اثر كه در قالب یك حلقه CD، به فروش می‏رسید بدین شكل بدون مجوز راهی بازار شد و به سرعت نیز سر از سایت های خبری درآورد و به واسطه ادبیاتش، به جدی ترین موضوع هفته اخیر و هفته جاری در سطح افكارعمومی بدل شد و رسانه های داخلی و خارجی فارسی زبان به شكل وسیعی به این اتفاق كه در مخصات چهره مدیری نزد بخشی از افكارعمومی تاثیرات مثبت و منفی داشته، پرداختند.

نخستین موضع گیری و تنها موضع گیری سازندگان این طنز از سوی خشایار الوند صورت پذیرفت كه ساخت این اثر را مربوط به سه الی چهار سال قبل می دانست كه پس از ساخت، از ارائه اش به بازار آثار صوتی و تصویری خانگی پرهیز شده اما متاسفانه الوند چندان با صداقت برخود نكرد، چرا كه حداقل یك آهنگ  در آیتم تقلید مسابقات شبكه های ماهواره ای و همچنین تقلید شوی یكی از آهنگ های خوانندگان كه در انتهای فیلم می آید، عمری كمتر از دو سال دارد و طبیعتاً تقلید و به طنز كشیدن چیزی نمی‏تواند قبل از تولید اصل موضوع، ساخته شده باشد!

همچنین خشایار الوند گفته بود كه  قرار بوده این فیلم در قالب CD از طریق شبكه‌ نمایش خانگی عرضه شود، اما در نهایت در آن زمان تصمیم گرفند این فیلم‌ها آرشیو شود تا این اظهارات چنین پرسشی متبادر می سازد كه چرا اثری را با صرف هزینه های معمول تولید كرده اید كه به آرشیو  فیلم هایتان اضافه كنید و آیا تصور نمی كردید انقدر طبیعی از آب درآید و یا پیش بینی نمی كردید كه پس از قرار باشد قهوه تلخی بیرون بیاید كه در باند مدت نیاز به حمایت عموم مردم در بحث خریدش باشد؟

اگرچه انتظار این است كه الوند و مدیری با صداقت در این رابطه صحت كنند و از گذشته های دور و مباحثی كه افكارعمومی را جری می كند بپرهیزند اما باید دید چه مسائلی باعث شده كه مدیری و همكارانش یا سكوت كامل اختیار كنند و یا اظهارانی چنین متناقض داشته باشند؟ آیا تولید یك مجموعه طنز در خصوص سبك غیرحرفه ای فعالیت های شبكه های ماهواره ای جرم است؟ آیا مدیری نوع عملكردی كه از شبكه های ماهواره ای با قدری اغرار به تصویر درآورده، حكایت بسیاری از شبكه های ماهواره ای نیست؟ آیا جز این است كه در این مجموعه به شبكه های دارای ساختار حرفه ای و خارج از لودگی همچون بی بی سی و صدای آمریكا پرداخته نشده و دیگران را جوك كرده است؟

آنچه مسلم است، تنها نقاط ضعف مجموعه طنز 50 دقیقه ای مدیری شوخی های زننده جنسی اش است كه متاسفانه در بخش هایی طنز را به هجو مبدل ساخته و طرح موضوعاتی چون بزرگ كننده، تنگ كننده و كلمات دیگر كه در اشعار، مشاهده این اثر را در جمع خانوادگی قدری دشوار می سازد. البته آنچه علاوه بر این باعث شده نتواند خیلی زودتر از قهوه تلخ راهی بازار شود، طبیعی بودن بیش از حدش است كه در بخش تقلید رفتار “اندی اندرانیك مددیان” كه همان اندی خوانده می‏شود، بیننده ضمن شگفتی از كیفیت تقلید، حسابی به خواننده اصلی می خندد!

با این حال مدیری ترجیح می دهد، بسیار كم مصاحبه تر از همیشه ظاهر شود و در قبال انتشار این طنز كه می تواند بر وجهه اش تاثیرگذار باشد، سكوت مطلق اختیار كند اما آیا حقیقتاً این سكوت می تواند شرایط بهتری را برایش رقم بزند؟ قطعاً چنین نخواهد بود چرا كه در سكوت مطلق، تنها فضا باز می‏شود تا تحلیل های متناقضی در خصوص این اثر منتشر شود و بر منتقدان و مخالفان مدیری افزوده شود و بر این اساس به وی و دیگر همكارانش توصیه می شود با شفافیت برخورد كند و بدون هراس از حملات، از اثرشان دفاع كنند و از ترس واكنش های بعدی، روزه سكوتشان را استمرار نبخشند.

آنچه مسلم است، برخلاف فضاسازی ها، بخش عمده ای از مردم بدون آنكه از مدیری ناراحت شوند و در نگاهشان نسبت به وی اثر منفی به وجود آید، تنها به این مجموعه خندیده اند و صرفاً برایشان یك ماهیت طنز داشته، چرا كه مدیری یك اثر مستند نساخته و حتی اگر مستند نیز می ساخت، چندان غیرواقع نمی شد. حقیقتاً چنددرصد از آنچه در خصوص شبكه های ماهواره ای ضعیف كه برخی از آنها به اعتراف دیگر رقبایشان، مجموعاً دو یا سه نفر كارمند و مسئول دارند، به دروغ بیان شده و آیا جز این است كه بسیاری از مطالب بیان شده در قابل طنز عین حقیقت است؟ آیا وضعیت برخی خوانندگان لس آنجلسی بهتر از آن است كه در طنز مذكور به تصویر كشیده شده است؟

آیا هركس مخالفان نظام را نقد كند، باید خودفروخته دانست و هركس با یكی از مقامات دولتی نشست و برخواست كند، در لیست سیاه قرار داد؟ آیا این منطق خوبی است و اصلاً با این شیوه چیزی از جامعه ایرانی باقی می ماند؟ البته خلاف این نیز صادق است و آیا هركس علاقمند  به وارد به فضاهای سیاسی یا حاشیه ساز در سطح دولت نبود یا ملاقاتی با شخصی داشته باشد، باید ضد كل نظام تلقی شود؟ قطعاً نه از این سمت پشت بام سقوط كردن مطلوب است و نه از آن سمت پشت بام افتادن قابل قبول است و اعتدال مسیری خواهد بود كه خطر سقوط را از بین میبرد و اعتدال را به جامعه باز می‏گرداند و بدین سان انتظار می‏رود، منتقدین ظرفیت نقدپذیری شان را بالا ببرند.

متاسفانه شرایط به گونه ای شده كه هر دو طرف ماجرا دم از خودی و غیرخودی میزنند و شعار این شده كه “هركس با ما نیست، ضد ماست” و این خلاف تعالیم اسلامی و حتی خلاف آزادی و آزادگی است. پس انتظار این است كه دو طرف دست از این رفتار بردارند و به دو شقه شدن جامعه دامن نزنند و چه خوب است كه این بازنگری را با همین مسئله مهران مدیری شروع كنند و با دیگران كه هدفشان صرفاً سیاسی و نان خوردن از تمسخر مظلومان است، در یك ردیف و دستگاه قرار ندهند كه اگر چنین شود، ساز انتقاد ناكوك خواهد شود و عموم جامعه كه كاری به دعواهای سیاسی ندارند، از هر دو جریان داخلی و خارجی دل خواهند كند و تمام مسائل سیاسی ایران برایشان بی اهمیت خواهد شد.

قدری واقع بین باشیم و دریابیم كه در روزهای روی بورس بودن مدیری، چه انگیزه های پنهانی برای زمین زدن شخص وی و همچنین مجموعه قوه تلخ وجود داشته و چرا در بره كشان طنزش، این مجموعه طنز بیرون می آید و تلاش می شود با یك جریان سازی خبری، مجموعه طنز حال حاضرش تخریب شود؟ برخی می گویند مهران مدیری آدم موج سواری است و حتی در تحلیل های همكاران سابق ادعا شده كه پدرخوانده شخص  دیگری است (یكی از چهره های رسانه ای) و مدیری زیرمجموعه اش است اما در هر حال مدیری هرچه است، قوی ترین طنزپرداز حال حاضر ایران در حوزه مجموعه های تلویزیونی و كارگردانی طنز است و نباید به گونه ای رفتار كنیم كه او نیز میان این شقه كردن ها، قربانی شود

No comments yet

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: