Skip to content

سیامک قادری خبرنگار خبرگزاری ایرنا به چهار سال زندان محکوم شد

2011/02/05

پیوند به منبع

سیامک قادری

جرم آقای قادری انتشار مطالبی در وبلاگی به نام"ایرنای ما" است

سیامک قادری، خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به چهار سال زندان، جریمه نقدی و ۶۰ ضربه شلاق محکوم شد.

به گزارش سایتهای حقوق بشری در ایران، اتهام این روزنامه نگار، تبلیغ علیه نظام، تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب اعلام شده است.

سیامک قادری، شش ماه پیش با ورود ماموران امنیتی به خانه اش بازداشت شد و از آن زمان در بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می شود.

آقای قادری که یکی از منتقدان نحوه اداره خبرگزاری ایرنا بود در حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری، در وبلاگی به نام "ایرنای ما" گزارش هایی در باره حوادث پس از انتخابات منتشر کرد.

این وبلاگ چند بار فیلتر شد و سیامک قادری که سابقه ۱۸ سال کار در ایرنا را داشت از این خبرگزاری اخراج شد.

پس از اخراج این روزنامه نگار از خبرگزاری دولتی ایران، او به دادگاه اداری شکایت برد و دوباره به ایرنا برگشت اما تا زمان بازداشت، در بخش های غیر خبری و امور اداری به کار مشغول بود.

این روزنامه نگار بعد از سخنرانی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در دانشگاه کلمبیا که گفته بود "ما در ایران همجنس گرا نداریم"، با شماری از همجنس گرایان ایران مصاحبه کرده بود.

به گفته دوستان آقای قادری، این خبرنگار که حکم ۶۰ ضربه شلاقش به خاطر همکاری با هم جنس گراها اعلام شده، به حکم صادره اعتراض و تقاضای تجدید نظر کرده است.

2 دیدگاه leave one →
 1. 2011/02/25 11:38

  در سوگ سیامک
  در سا ل 1381 به دعو ت خبر گزا ری جمهو ر ی اسلا می ایرا ن با گرو هی از خبر نگا را ن افغا ن که شما ر انها از بیست تن بیشتر بود به جمهو ری اسلا می ایرا ن برای امو زش دو ره خبر نگا ر ی رفتیم .
  مقا ما ت جمهو ری اسلا می با اخلا ص اریا ی و سیا ست ایرا نی در حدود چهل روز این گروه را میز با نی حا تم وار کردند .
  اقایان سیا مک قا در خبر نگا ر در ایرنا، اقای داکتر روغنی ها ریس ایر نا ، حسن عا بد ینی و دا کتر سنگترا ش بااخلا ص انسا نی با این افغا نها همکا ر ی صا دقا نه داشتند .
  در این زما ن اقا ی محمد خاتمی که با شعا ر اصلاح طلبی رهبر ی ایرا ن را به دو ش دا شت فضا ی امید و رو زنه های به سوی افق ها ی کا ذب نو با ز شده بو د ، اما با وجو د انکه در نها یت این افق ها فلقی دیده نمیشد از جو موجود روشنفکران از سنخ اقای سیا مک و داکتر روغنیها گرم دل بودند .
  سیا مک به مثا به یک انسا ن با احسا س، دردمند ودر نها یت با دید ریا لیستیک همیشه مد عی بو د که نظا م اینده زند گی ما را ذهنیت و ایده ها ی کنو نی شکل میدهد،پس بهتر است که به جا ی شک و پیرو ی از معقو له شکست با نشا ط و انر ژی مثبت به اینده نگا ه کنیم . اینده ای را که هر گز اقا ی سیا مک تجربه نکرد ه بود .
  علی ای حا ل : نو یسنده این متن » محتا ج» و اقای حسا م الدین حشا م میدیر خبر نگا ران روز نا مه انیس بسیا ر روا بط خو ب با اقای قا در ی داشتیم ، حتا انقدر نزد یک و صمیمی بو دیم که یک شب اقای قا در ی ما را به خا نه خو د که در انزمان در منزلی کرای زندگی میکرد مهما نی کرد .
  وضیعیت اقتصا دی اقای قا در ی در ان سا ل ها مانند هر روشنفکر ایرانی با وجدا ن یکجا با مشکلا ت بو د اما روح بزرگ قادر ی بجا ی چسپیدن به
  مو لفه های نا ن و نام در تلا ش ارایه رویداد های بکر و تا زه برا ی مخا طبا ن ایر نا بود .
  بتا ریخ 2011/02/ 05
  خبر محکو میت اقای قا در ی را به چها ر سا ل حبس و تطبیق 60 ضربه شلا ق از طریق رسا نه ها در یا فتم و با شنیدن این خبر شگفت در با ره محکو میت انسا نی به اتهام انسا نیت و دیگر با ور ی بر ریش و قیافه استبداد خند یدم .
  اما نا گهان یا د م امد که اقا ی قا در ی پسر ی دا شت به نا م علی و خا نمی به نا م لیلی که هر دو نیا زمند کمک بو دند و به اصطلا ح ما افغا نها قا دری نا ن اور خانه بود پس تکلیف ان دو انسا ن دگر بعد از زندا نی شدن قا در ی چگونه خوا هد شد .
  امید وا رم اقی علی یا خانم لیلی خانم اقی قا در ی با ادر ی الیکترونیکی من در تما س شوند
  محتا ج

 2. saeedeh permalink
  2011/02/26 20:16

  این همه خفقان تو ایران تا کی میخواد ادامه پیدا کنه، این از قادری اونم از بابک داد. 10 انتشاراتی رسما مجوزشون لغو شده پائولو کوئیلیو دیگه کتاباشو نمیتونه تو ایران چاپ کنه.
  دلم واسه آزادی تنگ شده.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: