Skip to content

سكوت تلخ: همجنس گرایی یا همجنس بازی؟

2011/04/15
by

پيوند به منبع

هرچند با هر نوع مرزبندی موافق نیستم، اما دیدم بد نیست که نظرم رو بگم.

آنچه که بنده تا کنون در زمینه مقایسه همجنس گرایی و همجنس بازی خوانده ام ، صرفا از دید اخلاقیات به مساله نگاه کرده، و مخالفانش نیز آن را در همین ساختار نقد کرده اند. در حالی که مساله بسیار عمیق تر از بحث اخلاقیات است. از آنجا که اخلاق و مکارم آن نسبی است و بسته به هر فرهنگ، و حتی هر شخص تغییر می کند، لذا نمی تواند معیاری مناسب برای تمایز بین همجنسگرایی و همجنس بازی باشد.

به نظر من، آنچه امکان تمایز بین همجنسگرایی و همجنس بازی را می دهد، نه اخلاق، که تلقی هر فرد از هویت جنسی اش است.

مساله بسیار ساده است. باید دید که آیا فرد خودش را ” همجنس گرا ” می داند یا نه.

اینکه بگوییم کسی که در رابطه اش با همجنس، تعهد ندارد و شرکای جنسی متعدد دارد، پس همجنس باز است، قابل قبول نیست. در این وضعیت، فرد همچنان به جنس مخالف بی میل است و به همین دلیل هنوز از دایره همجنس گرایی خارج نشده، درست مثل دگرجنس گراهایی که شرکای جنسی متعددی دارند، ولی از دایره دگرجنس گرایی خارج نمی شوند.

حال باید به تلقی هر فرد از هویت جنسی اش بپردازیم.

رابطه جنسی میان دو همجنس قدمتی به درازای تاریخ بشر دارد. از زمان غار نشینی با انسان بوده و چیز جدیدی نیست. همراه با سیر تحولات اجتماعی و فرهنگی هر جامعه، دچار تغییرات شده، تا آنجا که دین وارد زندگی انسان شد و نام لواط را بر چنین رابطه ای گذاشت. ردپای قوی چنین روابطی را ادبیات برجای مانده از ایران باستان به عنوان شاهد و شاهد بازی، و همچنین در ادبیات عرفانی و اهل تصوّف می توان دید.

حال به تعریف لواط می پردازیم:

به رابطه صرفا جنسی بین دو مرد اتلاق می شود. هردو به دنبال لذت جسمانی هستند و سقف تمنای طرفین در ظرف جسم باقی می ماند. خالی از هرگونه دلبستگی و عاطفه است. اثری از پیوند عاشقانه بین دو طرف وجود ندارد. طرفین رابطه جنسی با هم را بخشی از هویت خود نمی دانند، یعنی با همجنس رابطه دارند ولی خود را همجنسگرا نمی دانند. نگاهشان به این نوع رابطه یا سرگرمی است، یا قدرت طلبی، یا تنوع طلبی و یا روشی پنهانی برای جبران عدم دسترسی به جنس مخالف. رابطه با همجنس برای چنین افرادی مشابه تیمم به هنگام نبود آب است و هرگاه آب دوباره موجود باشد، دست از تیمم می کشند و وضو می گیرند.

چنین فردی خودش را در راستای تلقی جامعه مردسالار از ” مرد ” می سنجد و همچنان خودش را مرد می داند، مرد به آن معنا که در مرحله اول با یک زن رابطه جنسی دارد، ولی به هنگام عدم دسترسی به زن، با همجنس دفع شهوت می کند. با همجنس درگیری احساسی – عاطفی ندارد و هرگاه اراده کند می تواند با زن ها همبستر شود. چنین فردی هیچ بحران هویتی ندارد و از ابتدا خودش را یک ” مرد ” می داند. پسوند “بازی” به دنبال همجنس نیز نشانگر همین عدم تعهد و سطحی بودن رابطه است.

اما همجنسگرایی از حد جسم فراتر می رود و قلب فرد را درگیر یک همجنس می کند و بر هویت فردی و اجتماعی اش تاثیر میگذارد و این هویت متفاوت همان چیزی است که او را در اقلیت قرار می دهد و نفرت و سرکوب از طرف جامعه اکثریت را در پی دارد. حال اگر فرد بر هویت متفاوتش پافشاری کند، در برابر هویت غالب ایستاده و باید بهای این تفاوت را بپردازد. همجنسگرا توانایی درک زیبایی های همجنسش را دارد و همین ادراک است که در ابتدا او را جذب یک فرد از جنس موافق می کند، پیش از آنکه به جذابیت جنسی او بها بدهد. همجنسگرا خودش را دارای کرامت و شرافت می داند و می خواهد به او به عنوان یک انسان دارای حقوق برابر با دیگران نگاه شود. برای او، همجنسگرایی در رابطه جنسی خلاصه نمی شود، بلکه همجنسگرایی را نوعی از انواع ” بودن و وجود داشتن ” می داند. در این نوع ” بودن ” ، صداقت و تعهد و احترام وجود دارد. همجنسگرا می خواهد مجال بروز دادن استعدادهایش را در جامعه به عنوان یک همجنسگرا پیدا کند،  همانطور که زن ها با هویت زنانه ، و سیاه پوستان با هویت سیاه پوستانه وارد جامعه می شوند. همجنسگرا می خواهد مناسبات فردی و اجتماعی خاص خودش را، بدون زیرپا گذاشتن حقوق دیگران و احترام به حریم خصوصی آنها داشته باشد. همجنسگرا انتظار دارد همانطور که به حقوق دیگر گرایش های جنسی و مناسبات و مقتضیاتش احترام می گذارد، برای او حرمت و شرافت قائل شوند. همجنسگرا نمی خواهد هویت جنسی اش بر سایر ابعاد شخصیتش سایه بیندازد، و ناچار است برای رسیدن به این اهداف، انواع و اقسام توهین ها و تحقیرها را متحمل شود.

Advertisements
4 دیدگاه leave one →
 1. ebrahim permalink
  2011/04/16 00:01

  با سلام دوست عزیز
  این تعاریف شما از لواط و همجنسگرایی بر چه اساس و از چه منبعی آمده است؟چه کسی گفته که همجنسگرا از محدوده جسم فراتر رفته و قلب او هم درگیری دارد ولی همجنس باز فقط به جسم توجه میکند.مورد دوم اگرچه میتواند تا حدودی درست باشد ولی مورد اول کاملا مصداق همه همجنسگرایان نیست./ یا اینکه فقط همجنسگرا توانایی درک زیباییهای همجنس خود را دارد و برای همین او قبل از سکس به این زیبایی ها توجه دارد.این مورد هم یک امر قابل تعمیم به تمام همجنسگرایان نیست./ یا اینکه در لواط صرفا رابطه جنسی حاکم است.لواط کلا به رابطه جنسی 2 مذکر گفته میشود که میتواند فقط با لذت
  جسمی صرف همراه باشد یا با مجموع لذت جسمی و روحی با هم.به نظر من تعاریف شما کامل ارائه نشده اند و خیلی شتاب زده ذکر شده اند……دوست عزیز ممنونم….فقط درد دل بود.

 2. 2011/04/25 22:06

  هر کی از راه می رسه تز میده

 3. ebrahim permalink
  2011/04/26 01:11

  سلام دوست عزیز
  من قصد تز دادن نداشتم فقط میخواستم بگم که این دسته بندی اصلا درست نیست یا حداقل کاملا درست نیست.شما اینجا دارید میگید که *همجنسگرایی* با لذت جسمی و روحی توام همراه است ولی *همجنس بازی* نه فقط لذت جنسی وجود دارد…ببین…یه زوج همجنسگرا وقتی زندگی مشترکی رو شروع میکنن اولش همینه یعنی رابطه جنسی با عشق و عاطفه همراهه.ولی وقتی یکی شون به دلایلی سرد میشه و عواطفش نزول میکنه دیگه واسه سکس تمایلی نشون نمیده.خوب حالا اون تنها که نیست…با شریک زندگی
  شه.اگه اونم اتیو باشه و به سکس نیاز داشته باشه مجبور میشه که رابطه ایجاد کنه..و البته سردی طرف مقابل رو هم میبینه پس خود بخود خودشم سر میشه…منظورم عواطف و احساساتشه…اما غریزه جنسی اش هنوز سرد نشده پس رابطه برقرار میکنه.
  خوب…اینجا هیچ حس عاطفی وجود نداره و فقط لذت جنسی و جسمی هست.آیا درسته که بگیم این همجنس بازیه؟
  دوست عزیز…من شرمنده ام اگه باعث ناراحتیت یا جسارتی شدم ولی ما باید کارامونو نقد کنیم و با اینکار به هم کمک کنیم…اگه قرار باشه با هر نقدی از هم دلخور بشیم چطور میتونیم انتظار داشته باشیم که افراد غیر دگر باش هم به نقدای که ازشون میکنیم ایراد نگیرن.
  بازم شرمنده اگه جسارتی شد….اینا همه درد دله…

 4. 2011/04/29 23:20

  شما روی چه حسابی خیال کردین منظورم به شماست؟ نویسنده رو گفتم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: