Skip to content

محدوده ی سرخ: ملی

2011/06/05
by

نارک: آرش واقعا از پیشنهادت استقبال میکنم… و ممنونم ازت برای گذاشتن این پست.

کسانی که ازشون اسم برده شده… لطف کنن جواب بدن.. این بحث دیگه داره به بیراهه میره.. مرسی.

پیوند به منبع

اول از همه جریانهای ملی مذهبی : من ملی مذهبی نیستم ولی واقعا متاثر شدم از شهادت هاله . خدا به خانواده اش و ملت ایران صبر بده.
کفش ملی : یه ذره تخفیف هم نمیدن ، انگار کفش مرده است. اصلا از مدلاش خوشم نمی آد.

بانک ملی : سر هر برج صفه ، تورو خدا یارانه هاتونو از عابربانک بگیرین شاید یه نفر کار بانکی داشته باشه. اه!

کارت ملی : گم شده ، پیداش نمیکنم .

ای بابا یادم رفت راستی روز ملی : من هرگز نمیخواستم وجهه کسی رو خراب کنم و از ادبیاتی که تا حالا داشتم واقعا شرمنده ام .انجمن شیش دست روز ملی رو تعیین کردند ، خب دمشون گرم حرکت قشنگی زدن  من یه خورده انتقاد دارم بقیه هم همینطور اینم اگه بزنن تنگش خیلی خوب میشه . هنوز هم اعتقادم اینه که در حق بقیه توی تعیین روز ملی ظلم شده ولی اگه قرار باشه به جای چند صدایی ، شکاف و چند دستگی به وجود بیاد کارا درست پیش نمیره . متن بیانیه ای که از»  دگرباش ایرانی » بازنشر دادم توی وبلاگم در واقع خیلی از جاهاش حرف دل منو میزنه  نقدهایی که به اولین جمعه وارده ،سه تا نقد وارد شده  نقد های خیلی مهمی هستند . از دوستان بلاگر مثل » امیر ، رضا ، رهام ، مهدی همزاد ، الهام و بقیه » که ازین روز خیلی دفاع میکنن خواهش میکنم که به نقدهای وارده به عنوان یه هوادار  پاسخ بدن نه اینکه از روی وظیفه باشه ها چون پیش کسوت هستند و بیشتر حالیشونه میگم اینو تازه اینم یه پیشنهاده ، اگر واقعا به نقدها پاسخی وارد باشه من خودم میشم یکی از طرفدارای پر و پا قرص اولین جمعه .الان فکر میکنم مبهم شده فضا  . مسمومه انگاری . دیگه دوستانه نیست. اینجوری خوب نیست. اتهام زدن خوب نیست.
ولی اگه اولین جمعه واقعا مناسب روز ملی نیست چرا الکی پافشاری کنیم چه ایرادی داره همه با هم یه روز رو انتخاب میکنیم _ این همه که میگم منظورم همه ی کسانیه که توانایی شرکت در یک همه پرسی رو داشته باشن _ چه توی ایران چه خارج از ایران  اگه هم میخوایم خوشحالی کنیم با هم می ترکونیم  اینجوری خوشحالی رو به بقیه هم هناق نمیکنیم.
اگه هم اولین جمعه مناسبه خب دیگه مخالفت نکنیم. همینو قبول کنیم دیگه .
میمونه فقط اونایی که به ضرورت روز اعتراض دارن خب وبلاگ رنگین کمانی به عنوان موسس اولین جمعه ی مرداد و وبلاگ دگرباش ایرانی به عنوان منتقد لطفا راهکارای خودشونو ارائه بدن ، این کشتی به دریا افتاده رو بی ناخدا رها نکنید. الکی هم هی نگید همدلی  واقعا این کار رو از روی صداقت و دلسوزی انجام بدین . من یکی هم شخصا اگه نیاز به کمک داشته باشن داوطلب میشم. مسئولیت حرفایی که زده شده رو با حفظ هویت _ به خاطر مسائل امنیتی _ قبول کنید.
بد میگم بگو بد میگی!

Advertisements
7 دیدگاه leave one →
 1. exjay permalink
  2011/06/05 04:29

  خیلی دیره برای این واکنش ها
  دست رو دست گذاشتین که همه به جون هم افتادن
  اطلاع رسانی بعد از اول مرداد بسیار ضعیف بود و هر کس خواست خبری بگیره جوابگو وجود نداشت
  حالا هم راهکاری نمی بینم فقط نقل قول هست؟!
  اگر از ابتدا فقط یک نفر سوالها رو جمع می کرد و جوابشونو یک جا انتشار می داد شاید به این شدت به مشکل نمی خوردیم!

  • 2011/06/05 05:36

   سوالها که یک جا مطرحه
   شخصا جوابی نگرفتم برای هیچ کدوم از سوال ها
   من یه بار دیگه انتقادها رو میزارم کلا دوازده مورد ذکر شده یعنی دوازده تا جواب . اگر توی سوال ها تندرویی هست پاسخگوها بزرگی کنن و ندیده بگیرن و بدون هیچ حاشیه سازی ای به خود نقد ها جواب بدن. مرسی
   قسمتی از نامه ی منتقدین :
   » ) خُرد بودن و سطحی بودن هدف انتخابی
   جمع «رنگین کمانی» در بیانیه ی خود، هدف ِ روز ِ انتخابی را «یک روز برای شاد بودن و دور هم بودن» اعلام کردند. در حالی که انتظار می رود هر روز ملی ای اهداف بلندی را دنبال کند. از جمله مهم ترین این اهداف به شرح ذیل است:

   الف) بیان ملیت: جامعه ی دگرباش ایران چگونه در اولین جمعه ی مرداد ماه نمود پیدا می کند؟ آیا شاد بودن در یک روز خاص می تواند بازگوکننده ی ملیت ِ یک جامعه باشد؟ آیا نمی شود که برنامه های بهتری برای این روز داشت تا ملیت و ملی گرایی در این روز به نمایش گذاشته شود؟ هدف روز ملی باید نمادی از یک ملت باشد. با دقت در این روز نتیجه گرفته می شود که ایده ی اولیه ی تاسیس این روز خالی از بیان ملیت بوده است. هدف ِ اولیه ی مطرح شده نیز در مورد روز ملی بیان کننده ی ملیت جامعه ی دگرباش نبوده است و نگنجاندن این هدف در تاسیس این روز، جامعه ی دگرباش را با خلاءِ برنامه رو به رو می کند. برنامه هایی که می توانند باعث احیای ملیت جامعه ی دگرباش شوند.

   ب) پذیرش حداکثری در جامعه ایرانی: مهم ترین دغدغه هر دگرباش در جامعه ایرانی پذیرفتن خود در جامعه با همان گرایش جنسی است. پذیرفتنی که می تواند بسیاری از مشکلات جامعه دگرباش ایران را حل کند، آنها را به زندگی حقیقی و راستین خود برساند و خطرات موجود را کم یا حتی از بین ببرد. برگزاری جشن برای شادی و با هم بودن ِ جماعتی که زیر تیغ و توهین جامعه ی دگرباش هراس ِ ایرانی است نه تنها جامعه دگرباش را از طرف عموم پذیرفته نمی کند، بلکه با ایجاد حساسیت در بین جامعه ایرانی فضا را برای آن ها تنگ تر می کند.

   ج) یادآوری غرور و عزت جامعه: یکی از اهدافی که روز ملی باید داشته باشد یادآوری غرور و کرامت آن جامعه است. سوالی که مطرح می شود این است که اولین جمعه ی مرداد ماه تا چه حد این خاصیت را دارد؟ آیا شادی کردن می تواند بازتاب دهنده ی غرور و کرامت انسانی دگرباشان ایرانی باشد؟ اولین جمعه ی مرداد ماه به عنوان روز ملی خالی از ایده ی انعکاس غرور و عزت دگرباشان در جامعه بود.

   د) ایجاد وحدت: همان طور که از مفهوم روز ملی برمی آید، روز ملی باید چتری باشد که همه ی افراد یک جامعه را با هر سلیقه ی سیاسی، اجتماعی و هر شیوه ی زندگی، در یک روز تحت پوشش خود درآورد. اولین جمعه ی مرداد ماه تا چه حد توانست وحدت را بین دگرباشان متذکر شود؟ آیا «جمعی از همجنسگرایان، دوجنسگرایان و دگرجنسگونگان ِ ایران» که هویتی نامشخص دارند، می توانند با انتخاب ناگهانی اولین جمعه ی مرداد به عنوان روز ملی، این وحدت را بین دگرباشان ایجاد کنند؟ چگونه وحدت شکل بگیرد وقتی نمی توان به افراد مجهول الهویه اعتماد کرد؟

   2) جمعه بودن
   چه ضرورتی برای جمعه بودن روز ملی وجود داشت؟ اگر هدفِ خرد ِ شاد بودن را برای روز ملی در نظر بگیریم می توانیم جمعه بودن را توجیه کنیم ولی آیا جامعه ی دگرباش در روز ملی تنها این هـدف را باید دنبال کند؟ پس جمعه بودن بنا به دلایل ذیل مورد نقد قرار می گیرد:

   الف) متغیر بودن تاریخ روز انتخابی: جمعه به عنوان یکی از روزهای هفته نمی تواند تاریخ ثابتی را در تقویم داشته باشد. نه تنها جمعه که هیچ یک از روزهای دیگر هفته هم این قابلیت را ندارد. روز ملی باید روزی انتخاب شود که تاریخ معینی را به خود اختصاص دهد تا خاصیت تثبیت شدن و تبلیغات فراگیر را داشته باشد.

   ب) نادیده گرفتن دگرباشان خارج از کشور: جمعه روز تعطیل ایرانی و اسلامی است. اگر هدف از جمعه بودن ِ روز ملی تعطیل بودن آن باشد، آیا دگرباشان خارج از کشور باید اولین روز تعطیل مرداد ماه (شنبه یا یکشنبه) را به عنوان روز ملی در نظر بگیرند؟ اگر قرار باشد که دگرباشان خارج از کشور جمعه را به عنوان روز ملی برای شادی کردن در نظر بگیرند آیا حقشان را به عنوان عضوی از جامعه ی دگرباشان ایرانی تضییع نکرده ایم؟ به نظر می رسد با انتخاب جمعه به عنوان روز تعطیل هفته در ایران حق شادی کردن برای جامعه ی دگرباش خارج از کشور نادیده گرفته شده است.

   ج) تشابه با روزهای سیاسی – مذهبی: آخرین جمعه رمضان به عنوان روز حمایت مسلمانان از مردم فلسطین یعنی روز قدس نامگذاری شده است. آیا جمعه اول مرداد در بین مسلمانان و سیاست مداران تداعی کننده روز قدس نیست؟ این تشابه می تواند حساسیت هایی را به وجود بیاورد که جامعه دگرباش داخل ایران را تحت فشار بیشتری قرار دهد.

   3) عدم مبنا

   انتظار بر این است که روز ملی بر اساس یک مبنا، انتخاب و پی ریزی شود. عدم وجود پشتوانه برای یک روز ملی باعث ناهماهنگی و از بین رفتن وحدت بین جامعه ی دگرباشان می شود. اینگونه انتخاب کردن ها فضایی را ایجاد می کند که افراد با اهداف مختلف می توانند با انتخاب کردن روزهای ملی متعدد، ارزش و اعتبار ملی بودن این روز را از بین ببرند. منتقدان بارها و بارها به ضرورت مبنا برای روز ملی تاکید و انتقادات و پیشنهاد های خود را مطرح کرده اند.

   الف) عدم توانایی در تبلیغات موثر: جامعه دگرباش برای معرفی اولین جمعه مرداد با این پرسش از طرف جامعه ی ایرانی رو به رو می شود که: «در اولین جمعه مرداد ماه چه اتفاقی افتاد که به عنوان روز ملی انتخاب شد؟» اگر پاسخ این باشد که گروهی روزی را انتخاب کردند و در آن جشن گرفتند، با چه واکنشی رو به رو می شویم؟ خلاء مبنایی و عدم پشتوانه، اجازه نشر، معرفی و تبلیغ گسترده را نمی دهد. اگر مبنایی برای روز ملی وجود داشته باشد بهتر و محکم تر می توان آن را تبلیغ کرد.

   ب) احترام به گذشتگان: همان طور که گفتیم تاریخچه فعالیت های دگرباشان، طولانی است و نام ها و رویدادهای بزرگی را به خود دیده که تاریخ ساز شده اند. اگر قرار باشد که بی مبنایی در روز ملی مشهود گردد آن گاه این بی احترامی به افرادی که عمری را برای جامعه ی دگرباش فعالیت کردند نیست؟ می شد به جای بی مبنایی، به پاس تلاش ها و فعالیت های گذشتگان و نسل های پیشین یکی از رویدادهای تاریخی را به عنوان روز ملی پیشنهاد کرد.

   ج) فرصت سازی: جامعه ی دگرباش در طول سالیان سال شاهد انواع تحقیر و نادیده گرفته شدن حقوق انسانی خود بوده است. آیا نمی توانیم با تبدیل تحقیرها و تهدیدها به فرصت های مفید آنها را خنثی کنیم؟ روز ملی می توانست روزی باشد که فریاد مظلومیت دگرباشان را در برابر مجازات و تحقیر و توهین به گوش همگان برساند. آیا نمی شد روز ملی تریبون مفیدی برای این دادخواهی باشد؟

   د) خود مبنایی: یکی از مبناهای روز ملی می تواند خود محوری ِ یک گروه باشد. گروهی علایق شخصی ِ خود را محور تصمیم گیری قرار می دهند و مبنای روز ملی را خواست شخصی خود می گذارند و پس از آن می خواهند که جامعه از آن پیروی کند و کسانی که با خودمحوری آنها مخالفت کند خرابکار پنداشته می شوند. همان طور که از متن بینانه و نحوه ی انتخاب روز از طرف «رنگین کمانی» برمی آید، آنها حرکت خود را مبنای این روز در نظر گرفته اند. اگر بخواهیم خودمان را مبنا قرار بدهیم با این رویکرد خودخواهانه آیا می توانیم تمام اکثریت جامعه ی دگرباش را زیر یک پرچم جمع کنیم؟ «

 2. 2011/06/05 09:24

  اجی عزیز
  خیلی هم دیر نیست
  اگر مثل پستی که اریزر هد گذاشته اند شفاف سازی بشود حتما اعتماد به جامعه دگرباش بر می گردد
  درود بر آرش و نارک

 3. 2011/06/05 18:36

  اکس جی، من و ساقی و رضا و دیگران بسیار مطالب مفصل در جهت هم توضیح و هم پاسخ به پرسش ها نوشتیم و دیر هم ننوشتیم و من شخصا خیلی فوری اقدام کردم، ولی اینها به خودشون زحمت ندادند که حتی نگاهی به ده ها صفحه توضیح و پاسخ بیندازند و به خواندن یک وبلاگ به اسم وبلاگ رنگین کمانی ها که معلوم نیست کی داره اداره اش میکنه اکتفا کرده اند، نشان به آن نشان که راه افتاده اند و دائم می گویند روز ملی روز ملی روز ملی روز ملی، در صورتی که قرار نبوده اسم این روز اینچنین باشد. اینها همه وقتی را که ما سال گذشته برای پاسخ گویی و توضیح و شرح موضوع گذاشته بودیم را به هیچ و پوچ گرفتند و کوچک ترین توجهی نکردند. حالا راه افتاده اند این واژه روز ملی روز ملی روز ملی را تکرار می کنند، این واژه برای اولین بار برای شوخی بر زبان آمد و اینها این شوخی را دست گرفته اند و کرده اند پیراهن عثمان.

 4. 2011/06/05 20:23

  آقای همجنسگرا، به بهانه ی نزدیک شدن به سالگرد قضیه، جهت «تنویر افکار عمومی» پاسخگویی به سوالات و ابهامات ضرری نداره. با تشکر.

 5. 2011/06/06 00:30

  وبلاگ دوستداران leo giamani
  با عکسای سکسی leo

  • 2011/06/06 00:53

   دو کلام هم از مادر عروس
   🙂

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: