Skip to content

هویدا همجنسگرا نبوده

2011/06/12

پسر: این مقاله توسط یکی از بلاگرهای قدیمی فعال در زمینه حقوق دگرباشان نگارده و برای پسر ارسال شده است و در جهت احترام به ایشان اینجا منتشر می گردد، متاسفانه به دلایلی قادر به نوشتن نام نگارنده نیستیم.
لازم به ذکر است پسر توان رد یا تایید مطلب را ندارد و مطلب انعکاس دهنده نظر شخصی نگارنده است.

متأسفانه یکی از راههای غلطی که همجنسگراها جهت اثبات حقانیت خود به کار می برند کسب اعتبار در لوای نام افراد نامدار جهان می باشد که در راه این کسب اعتبار گاه به شایعات پوچ و بی اساس یا حتی به توهمات فکری خود مبنی بر همجنسگرا بودن هرکسی که از همسر خود قهر کرده یا به خاطر مسائل زندگی یا مشکلات روحی – روانی اش همسری اختیار نکرده بسنده می کنند.

یکی از افراد نامبرده که از طرف دوست و دشمن مشرف به لقب همجنسگرائی شده امیر عباس هویدا – نخست وزیر محمدرضا پهلوی- می باشد.

تنها کافیست کتاب «معمای هویدا» اثر دکتر «عباس میلانی» را بخوانید تا متوجه شوید که چسباندن لقب همجنسگرائی به هویدا اشتباهی بیش نیست؛ همچنانکه چسباندن این برچسب به هیتلر، کافکا، هدایت و شکسپیر هم اشتباه است. جالب اینجاست که در فیلم «Were The World Mine» در متن نمایشنامه ای که در داخل فیلم اجرا می شود گفته می شود که شکسپیر شاید یک دوجنسگرا بوده اما او هرگز یک همجنسگرا نبوده است. البته من این گفته را قبول دارم چون شکسپیر ازدواج کرده بوده و اصولاً در گذشته ارتباط با همجنس بیشتر یک رسم بوده تا اینکه مربوط به گرایش جنسی فرد باشد. و حتی من معتقدم که میکل آنژ هم اگر به همجنس خود گرایش داشته یک دوجنسگرا بوده و نه یک همجنسگرا؛ چون در زمان حیات خود با دختری از طبقۀ اشراف ارتباط داشته که تنها به دلیل اختلاف طبقاتی موفق به ازدواج با او نمی شود. آن دختر با مردی از طبقۀ خود ازدواج می کند و پس از چندی بر اثر بیماری می میرد. (برگرفته از کتاب «رنج و سرمستی» اثر «ایروینگ استون» که در زمان قبل از انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است).

کافکا و هیتلر هردو به دلیل مشکلات روانی و شخصیتیشان هرگز نتوانستند ارتباط نرمالی با یک زن داشته باشند و حتی هیتلر با اینکه معشوقه داشت ولی به گفتۀ نزدیکانش هرگز با او ارتباط جنسی برقرار نکرد ولی او یک همجنسگرا هم نبود؛ حتی با وجود آنکه شایع است که در زمان جنگ با یک سرباز جنگی ارتباط داشته. (برگرفته از یکی از برنامه های صدای آمریکا دربارۀ زندگی هیتلر)

و اما در مورد هویدا، دشمنان وی در زمان حیاتش وی را متهم به همجنسبازی و حتی بچه بازی در یکی از سفرهائی که همسرش هم همراه او بوده می کنند که همسر وی –لیلا امامی- این شایعات را تکذیب کرده است.

هویدا در یادداشتهای خود به این نکته اشاره می کند که در کافه های اروپائی با مشاهدۀ بازوان لخت زنها احسسات خاصی به او دست می داده است. ولی وقتی عاشق خواهر زن منصور – نخست وزیر محدررضا پهلوی- می شود، لیلا امامی به دلیل دلبستگی به مردی در آمریکا به او پاسخ منفی می دهد و بدین ترتیب هویدا که از وزرای دربار بوده برخلاف تأکیدهای شاه به دلیل جواب ردی که از عشقش شنیده بوده موفق به ازدواج نمی شود.

بعد از ترور منصور، شاه هویدا را نخست وزیر خود می کند و همچنان به او اصرار می ورزد که ازدواج کند. اما لیلا همچنان به هویدا جواب رد می دهد تا اینکه سرانجام منصور در بیمارستان از دنیا می رود و لیلا امامی بعد از سفری که به همراه خواهرش فریده امامی –همسر منصور- به اروپا داشته به هویدا جواب مثبت می دهد و سرانجام آندو اندکی پس از رسیدن هویدا به مقام نخست وزیری با یکدیگر ازدواج می کنند.

لیلا امامی که همیشه هویدا را با منصور مقایسه می کرده و از او انتظار داشته که با وی همچون رفتاری که منصور با همسرش داشته برخورد نماید، و به خاطر مشقات زندگی همسر نخست وزیر بودن، در اواخر دوران نخست وزیری هویدا از او طلاق می گیرد، اما آنها همچنان چون دو دوست با یکدیگر ارتباط داشتند و همۀ تعطیلاتشان را با هم می گذراندند. بعدها لیلا امامی از هویدا اینگونه یاد می کند که تنها نقطه ضعف هویدا این بوده که همۀ زورگوئیهای او را تحمل می کرده است.

توصیۀ من به دوستان همجنسگرا این است که به جای تبلیغات گفتاری و به قول معروف از خود تعریف کردن و کسب اعتبار زیر ردای نام و اعتبار دیگران و زدن برچسب همجنسگرائی به دیگران، بخصوص براساس شایعات بی اساس، سعی کنند در عمل و با رفتار و منش نرمال و درست خود، الگوئی مناسب از یک انسان همجنسگرای نرمال را به جامعۀ انسانی نشان بدهند.

Advertisements
4 دیدگاه leave one →
 1. ebrahim permalink
  2011/06/12 18:37

  با سلام دوست عزیز.
  حق با شماست و من هم با شایعه سازی های بیهوده مخالفم ولی این حرف شما را نمیتونم قبول کنم که **…این یک اشتباه استکه همجنسگرایان جهت اثبات حقانیت خود به کسب اعتبار در لوای نام افرادنامدار جهان متوسل میشوند…**
  ببینید این روش به نظر من اشتباه نیست ولی شایعه سازی اشتباهه.وجود افراد نامدار و سرشناس هر جامعه ای میتونه یک پشتوانه بسیار عالی برای تایید امری باشه و این کاریه که **گی آیکون ها** یی مثل **لیدی گاکا** و بسیاری از ورزشکاران و هنرپیشه ها دارند انجام میدن.
  این یک واقعیته که توی هر جامعه ای رای با اکثزیته و همین اکثریت بودن یکی از دلالیل طبیعی بودن و نرمال بودن و بالاخره هموفوبیا توی جامعه شده .پس جامعه هموسکس اگرچه اقلیته ولی میتونه با توسل به وجود افراد سرشناس جای خالی اکثریت رو واسه خودش پر کنه.میدننین تنها *نرمال بودن و خوب بودن رفتار و منش همجنسگراها* کافی نیست چون سالهاست که جامعه روانپزشکان همجنسگرایی را از لیست بیماریهای روانپریشی حذف کرده اند و بسیاری از همجنسگرایان هم در زمینه های کاری و تجارت و اقتصاد و غیره دارند کار میکنن و افراد نرمالی هستند اما هنوز کل جامعه نسبت به آنها به پذیرش نرسیده.بنابراین تنها داشتن رفتار و منش خوب و نرمال کافی نیست و بازهم به نظر من حظور افراد سرشناس میتونه خیلی کمک کننده باشه…
  مرسی از مقاله زیباتون و ببخشید که توضیحاتم زیاد شد.

 2. 2011/06/12 21:54

  در پایان این متن خیلی از واژه نرمال استفاده شده، این نرمال سازی هم می تواند خطرناک باشد

 3. یک دوست permalink
  2011/06/13 02:55

  دوست عزیز کافیست فیلم هایی که از هویدا به جا مانده ببینید. و رفتار و شیوه سخن گفتن مرحوم هویدا را مشاهده میکردید تا متوجه میشدید که به احتمال بسیار بسیار قوی مرحوم هویدا همجنسگرا بود.در موزد ازدواج ایشان با خانم لیلا امامی بر خلاف روایتی که نقل شده.عشقی در کار نبوده و خانم لیلا امامی به اصرار خانواده خود و مرحوم هویدا هم به اصرار پادشاه فقید و برای حفظ شان نخست وزیری تن به این ازدواج مصلحتی دادند و ازدواجشان تا جایی که به خاطرم هست کمتر از 1 سال دوام آورد (بر خلاف ادعای نویسنده محترم که مدعی شده اند در اواخر نخست وزیری هویدا از وی طلاق گرفته)و در طول دوران 13 ساله نخست وزیری ایشان به پیپ و گل ارکیده و عصا و البته تجرد شهرت داشتند.در سفرهای رسمی به کشورهای مختلف همیشه به تنهایی و بدون بانوی اول سفر میکردند.برای بنده که لااقل جای تردیدی نیست ایشان همجنسگرا بوده.اینکه در جایی نوشته یا گفته از دیدن بازوی دختران تحریک میشده برای منی که خودم همجنسگرا هستم و در جامعه ای مانند ایران زندگی میکنم عجیب نیست.بسیار دیده ام همجنسگرایانی که برای رفع اتهام همجنسگرایی از خود چه داستانها از دوست دخترهای آنچنانی و روابط سکسی خود نمیسازند.نمونه اش یک معمار و طراح لباس برجسته همان دوران که هر زمان با هر رسانه ای مصاحبه میکند تلاش مذبوحانه ای(حتی امروز در پیرانه سری) برای ذکر خاطراتش با دوست دخترهای خیالی اش دارد به هر حال مانند این مطالب را قبلا در مورد اشخاصی چون مرحوم فرخزاد هم خوانده ایم.که برخی کاسه های از آش داغ تر ادعا داشتند همجنسگرا نبوده و…. درود به روان همه درگذشتگان

 4. 2011/06/14 00:23

  من در ارتباط با هویدا دقیق نمی توانم چیزی بگویم چون اطلاعات و مدارم کافی نیست اما اشاره ای به اسم صادق هدایت هم در این بین شده بود و لازم دیدم که توضیح دهم. صادق هدایت یک همجنسگرا بوده است و خودش در نامه ای به حسن شهید نورائی که به زبان فرانسه نوشته شده است به این مساله اشاره کرده است. چنانچه کتاب هشتاد و دو نامه ی صادق هدایت به حسن شهید نورائی را بخوانید و به خصوص به مقدمه ی کتاب که توسط فرزند شهید نورائی و به زبان فرانسه و ترجمه ی فارسی آن نوشته شده است دقت کنید به نکات خیلی دقیق و طریفی از این موضوع پی خواهید برد.

  همچنین، می توانید به داستان بن بست در مجموعه ی سگ ولگرد صادق هدایت مراجعه کنید که باید به راستی در پایان آن داستان نوشته شود «بدون شرح»

  در آن هشتاد و دو نامه ی صادق هدایت که بیان کننده ی اتفاقات مهم روز و ارتباطات صمیمی بین روشنفکران می باشد بارها نام افرادی نامدار از جمله امیر عباس هویدا به میان آمده است. صحبت ها فرای از مباحث سیاسی است و همانند نامه ای می ماند که مثلا شخص من می خواستم در صد سال پیش برای یکی از هم احساسانم بنویسم اما نیم دانستم این نامه ممکن است به دست چه کسی بیافتد و دو چهلو حرف زدن بهترین راه ایجاد امنیت بیشتر بوده است.

  این کتاب شاید در ایران گیر نیاید اما وقایعی در این نامه ها وجود دارد که ارزشمند است. این کتاب در فرانسه و با تلاش دکتر پاکدل تهیه و گردآوری شده است و یک بار در صحبت تلفنی با دکتر پاکدل از او پرسیدم که آیا واقعا صادق همجنسگرا بود و با صراحت پاسخ داد که بله و مدارک خیلی زیاد تری از این نامه ها نیز وجود دارد اما همواره اقشار مختلف جامعه گرایش جنسی صادق را تکذیب کرده اند چون نگران از دست دادن اعتبارش بودند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: