Skip to content

متن بروشور روز جهانی مبارزه با همجنسگراهراسی (هموفوبیا)، ٢٨ اردیبهشت (17 May)

2012/05/21

پسر: این بروشور در تهران و برخی شهرستان ها پخش شده است

پیوند به منابع ( 1 و 2 )

طبق نظر محققان گرایش­های جنسی به سه دسته تقسیم می­شوند كه عبارت­اند از: دگرجنسگرایی (تمایل به جنس مخالف) دوجنسگرایی (تمایل به جنس مخالف و موافق) و همجنسگرایی (تمایل به همجنس)

گرایش جنسی چیست:

یكی از چهار جزء جنسیت به شمار می­آید و با تغییرناپذیر بودن احساسی، رمانتیكی و كشش عاطفی و جنسی به اشخاصی از جنس معینی گفته می­شود.

جنسیت چیست:

جنسیت چهار جزء دارد كه عبارت­اند از: گرایش جنسی، نری و مادگی بیولوژیكی، هویت جنسی (احساس روانی زن یا مرد بودن) و نقش جنسی اجتماعی (كه بر اساس سنت و فرهنگ هر جامعه­ای رفتارهای زنانه و مردانه تفاوت دارد).

در واقع گرایش جنسی از رفتار و عملكرد جنسی متفاوت است.

همجنسگرایی چیست:

همجنسگرایی عبارت است از تمایل عاطفی و احساسی و جنسی به جنس موافق كه به دو شكل نمود پیدا می­كند: مردان همجنسگرا (گِی) و زنان همجنسگرا (لزبین).

همجنسگرایی انتخابی نیست:

هنوز بر دانشمندان روشن نشده كه گرایش جنسی چگونه شكل می­گیرد. اما دانشمندان جملگی در این مورد توافق دارند كه گرایش جنسی در پیش از تولد و در طول سنین كودكی (زیر ٥ سال) از طریق تاثیر متقابل و پیچیده­ی عوامل بیولوژیكی، روانی و اجتماعی شكل می­گیرد.

اكثر انسان­ها در سن اولیه بلوغ پیش از هرگونه تجربه جنسی بر تمایل و گرایش جنسی خود واقفند. درواقع همجنسگرایی انتخاب و یا شیوه زندگی نیست و این تصور که همجنسگرایی قابل سرایت و رواج است اشتباه و سراسر نادرست است، چراکه همجنسگرایی فرایندی است که نتیجه بر هم کنش عوامل زیستی و محیطی می‌باشد.

همجنسگرایی بیماری نیست:

در سال ١٩٧٣ همجنسگرایی از لیست بیماری­های روانی مركز مطالعات روانشناسی ایالات متحده و در سال ١٩٩٢ از لیست سازمان بهداشت جهانی خارج شد و محققان بر این باورند كه همجنسگرایی نه بیماری­ست، نه اختلال روانی و نه مشكل احساسی عاطفی.

هموفوبیا چیست:

هموفوبیا به معنای "همجنسگرا هراسی" است كه ناشی از قضاوت­ها و پیش­داوری­هایی هستند كه به دلیل نداشتن زمینه­ی تجربی برخورد عملی و نزدیك با همجنسگرایان و آگاهی از گرایش­های جنسی است.

همجنسگرا‌هراسی یا هوموفوبیا واژه‌ای است که در برگیرنده نگرش و احساسات منفی نسبت به همجنسگرایان یا دوجنسگرایان و یا در برخی موارد نسبت به تراجنسی­ها است. همجنسگراهراسی می‌تواند در رفتارهایی همچون تبعیض و یا خشونت نسبت به افراد غیر دگرجنسگرا بروز کند. مفهوم هموفوبیا را علم پزشکی اینگونه بیان می­كند: "فوبیا در مورد همجنسگرایان…. ترسی از همجنسگرایان است که به نظر می­رسد با ترس سرایت به خود، ترس از دست دادن چیزهایی که برایش مبارزه کرده -خانه و خانواده- مرتبط است. این ترس یک وحشت فرهنگی و ملهم از جامعه است که باعث اعمالی غیرانسانی (که وحشت­ها همیشه موجب آن می­شوند)، شده است."

ایدز و همجنسگرایی:

صِرف همجنسگرا بودن و یا داشتن رابطه جنسی با فرد همجنس شانس ابتلا به ایدز را بالاتر نمی­برد. اما نوع رابطه جنسی می­تواند در انتقال ویروس HIV (ویروس عامل بیماری ایدز) موثر باشد. باید به خاطر داشت خطر ابتلا به ایدز به هنگام آمیزش با فرد آلوده (از هر گرایشی) همواره وجود دارد.

پِدوفیلی (تمایل به رابطه جنسی با افراد نابالغ):

پدوفیلی یك پدیده­ی روانی است كه یك نوع انحراف جنسی طلقی شده و باید به این نكته توجه كرد كه  مقوله­ای كاملا متفاوت با همجنسگرایی است.

همجنسگرایی، همجنسبازی نیست:

همجنسباز به افرادی گفته می­شود كه تمایل آنها صرف مسئله­ی رابطه جنسی با همجنس می­باشد اما همجنسگرایی مسئله­ای فرای رابطه­ی جنسیِ صرف می­باشد و عواطف و احساسات فرد را در برمی­گیرد. همچنین لازم به ذكر است كه طبق آمار سازمان بهداشت جهانی همجنسگرایان حدود ٤% افراد جامعه را تشكیل می­دهند، اما رابطه­ی جنسی میان دو همجنس در بین ١٦% مردان جامعه رواج دارد. هرچند واژه همجنسباز به صورت رسمی تعریف مشخصی ندارد، ولی بیش­تر برای اشاره به افراد دگرجنسگرایی که با همجنس خود رابطه جنسی دارند به کار می‌رود. برخی استفاده از این واژه را برای اشاره به همجنسگرایان توهین آمیز می‌دانند. این در حالی است که همجنسگرایان (تنها) برای لذت جنسی به جنس موافق خود روی نمی‌آورند و از لحاظ عاطفی و احساسی نیز به جنس موافق خود علاقمند هستند و رابطه‌ای که خواهان آن هستند کاملا شبیه به رابطه زناشویی انسان‌های دگرهمجنسگرا است.

این لفظ که بار منفی دارد، به اشتباه به همجنسگرایان لقب داده می‌شود. در صورتی که لفظ همجنسگرا، با همجنسباز کاملا از لحاظ معنایی تفاوت دارد.

تاریخچه­ی همجنسگرایی: نخست باید دانست که این گرایش صرف انسان­ها نمی­باشد و در طبیعت نیز مشاهده شده. رفتارهای همجنسگرایانه و دوجنسگرایانه تا كنون در ١٥٠٠ گونه­ی جانوری (از پستانداران گرفته تا كرم­ها و خرچنگ­ها) مشاهده شده ولی تصور می­شود كه رقم واقعی بسیار بیش­تر از این باشد.

اما اینكه دنبال تاریخ شروع این گرایش در جامعه انسانی باشیم امری اشتباه است، چراكه همجنسگرایی از بدو پیدایش انسان همواره در كنار دگرجنسگرایی وجود داشته، اما از آنجا كه منابع باستانی همواره به پس از شروع تاریخ مربوط است، می­توان اولین باری را كه آشكارا از این گرایش سخن رفته است را از زمان افلاطون و سابقه­ی اینگونه روابط بین یونانیان با رواج "عشق افلاطونی" دانست، تا رسیدن به عشق مولانا به شمس و شاهدان زیباروی سعدی، تا خط و خال عارض معشوق مذكر غزل­واره­های حافظ و عاشقانه­های جامی. تقریبا تمامی شاعران ایرانی دارای اشعاری با «مضامین همجنس­خواهانه» می‌باشند. علاوه بر این در ادبیات ایران داستان­هایی مشخص حول محور عشق دو همجنس به یکدیگر نیز وجود دارد. "ناظر و منظور" منظومه­ای عاشقانه است که توسط وحشی بافقی سروده شده که در آن پسر وزیر که "ناظر" نام دارد عاشق پسر پادشاه که "منظور" می­باشد، می‌گردد. "مهر و مشتری" منظومه­ی عاشقانه دیگری به زبان فارسی و در قالب مثنوی، نوشته محمد عصار تبریزی است که در سال ٧٧٨ هجری قمری در وزن خسرو و شیرین سروده شده است؛ و یا داستان معروف عشقی سلطان محمود غزنوی و سردار تُرکش، ایاز که در منظومه هایی همه به اسم "محمود و ایاز" از شاعرانی چون واعظ کاشفی و زلالی خوانساری به شعر درآمد.

همجنسگرایی همواره به عنوان مسئله­ای قابل درك در جوامع آسیایی و اروپایی بوده اما با رشد سنت­گرایی در آسیا این مسئله در جا زده، یا حتی گاهاٌ عقب رانده شده اما در جوامع غربی با پیشرفت علم و تكنولوژی و مبارزات رفع تبعیض ازهمجنسگرایان مسیری نتیجه­بخش و پیشرو داشته است. به گونه­ای كه همجنسگرایی به رسمیت شناخته شده، از لیست بیماری­ها حذف گردید، همجنسگرایان به حقوق عادی شهروندی دست یافتند و طی مبارزات­شان به اهدافی چون حق ازدواج برابر و قوانین فرزندخواندگی دست یافتند. در صورتی­كه در جوامع سنتی خاورمیانه این مسئله در حد همان تابوی اجتماعی باقی ماند.

حال امروزه خواسته­ی ما همجنسگرایان ایرانی و تمامی كشورها با قوانین تبعیض­آمیز در مورد همجنسگرایی این­ست كه با آگاهی بخشیدن به جامعه در مورد این مسئله گامی برای بهبود شرایط اجتماعی برای همجنسگرایان برداریم.

چرا نمیخوایم درک کنیم که یه همجنسگرا هم یکی مثل بقیه ی آدماست؟ دارای علاقه، عشق، ترس، درد، شادی و ناراحتی، و با امید و آرزو برای آینده شه؟

چشمامون رو باز کنیم، ذهنمونو روشن کنیم و قلبمون رو به روی انسانیت و حق مساوی زندگی کردن باز کنیم. به یاد آدم هایی که زندگیشونو از دست دادن، افرادی که میتونستن تو صلح زندگی کنند…

برای چی تصمیم میگیریم از کسی که تا به حال ندیدیمش متنفر باشیم؟

چرا وقتی که درمورد همجنسگرایی میشنویم یه دید خاص برای اون پیدا میکنیم؟ چرا به اینکه اون فرد چه شخصیتی داره عمیقتر نگاه نمیکنیم؟

چرا میترسیم از اینکه دو تا مرد یا دو تا زن عاشق هم باشن؟

وقتی که کلمه همجنسگرا رو میشنویم چرا چشمامونو به روی گناهِ کشتنش میبندیم؟ اون فرد رو تحقیر میکنیم، یه ضربه ی وحشیانه بهش میزنیم، بیست بار بهش چاقو میزنیم، از بلندی پرتش میکنیم، به دار میکِشیمش، سرشو میکنیم تو اسید یا با آجر، سنگ و بطری بهش ضربه میزنیم و سنگسارش میکنیم و هُلش میدیم تو کثافت تا بمیره.

هیچ کس رو نباید به این خاطر که میخواد خودش باشه و اون کسی رو که باید دوست داشته باشه کُشت.

چی این حق رو بهمون میده که راجع به سرنوشت یه آدم بیگناه تصمیم بگیریم؟

با این همه تنفر چیکار میکنیم اگه بچه مون بهمون بگه که "من همجنسگرا"م؟ چه جوری از دلمون میاد عزیزترین داشته ی زندگیمونو رها کنیم وسط خیابون؟

چی میشه اگه فردی که دوسش داریم با چشمای گریون بیاد پیشِ مون، چون بعضیا تصمیم گرفتن ازش متنفر باشن فقط به خاطر شکل ظاهریش، پیشینه ش، رنگ پوستش، طرز راه رفتنش یا نوع حرف زدنش؟ چطوری براش توضیح بدیم که چرا اونا حق دارن ازش متنفر باشن، فقط به خاطر اینکه خواسته خودش باشه؟

چطور میخوایم بهش بگیم که خودمون هم یه نفرو به گریه انداختیم، یا زندگیشو از روال انداختیم، باعث مرگش شدیم، فقط به خاطر اینکه ازش متنفریم؟ یا ببینیم که تنفرمون با بقیه فرق داره.

حقیقت اینه که تمام تنفرا اشتباهن، بدبخت کردن بقیه اشتباهه،  زندگی  دیگران  رو ازشون گرفتن اشتبـاهه.

13 دیدگاه leave one →
 1. 2012/05/22 00:30

  خاک بر سرشون اینا که ریده ن با این بروشور ساختنشون اومدن ابرو درست کنن زدن چشم کور کردن. اون کس شعرا چیه درباره ی همجنسباز نوشتن. ما هی زور می زنیم این چرندیات از ذهن مردم پاک شه اون وقت یه احمق بی سوادی میاد دوباره همه ش رو باب می کنه

  • 2012/05/22 13:55

   چی بگم

 2. یک دوست permalink
  2012/05/22 09:23

  برای روز جهانی مبارزه با همجنسگراهراسی ساخته شد با کمک بچه های گی و لزبین

 3. 2012/05/24 09:18

  سلامــ
  من بابک هستم.اگه میشه لینک وبلاگ منو تو صفحتون بذارین.به اسم {پسر رنگین کمون}من لینک شما رو گذاشتم.بازم ازتون ممنون:)

  • 2012/05/24 14:19

   لینک هم نکردی، نکردی
   همین که از وبلاگت خبرمون کردی متشکر و لینکت کردیم

 4. رسم زمونه permalink
  2012/05/24 12:02

  بروشور خوبیه که از هیچی بهتره….میخام واسه چنتا از دوستام بفرستم…

 5. 2012/05/24 12:42

  سلام
  من يكي از آدم هايي هستم كه متن اين بروشور رو آماده كردم و توي شهر پخش كردم
  يه دوستي نقد كرده بود كه اين … شعرا چيه؟
  اينم جواب شخصي من به ايشون
  دوست عزيز مخاطب مد نطر ما براي اين بروشور افراد دگر جنسگرا بودو ما تلاش كرديم اين متن رو براي كسي بنويسسم كه هيچ زمينه يروشني از همجنسگرايي نداره و واژه اي كه به اين مسئله اطلاق ميكنه همجنسبازه نه همجنس گرا
  بايد ببينيم مخاطبمون امروز كيه؟
  مسائل مطرح پيش روز ما براي حركت اجتماعي و مبارزه چيه؟
  براي مثال همين اطلاق واژه هاي نا مربوط
  اين ايراد كه روابط جنسي همجنسگرايانه خطر شيوع ايدز رو بالا ميبره
  اينكه اين مسئله حتي تو حيوونا هم وججو نداره چرا انسان بايد به همچين راهي بيفته؟
  يا اينكه افراد همجنسگرا تنوع طلب جنسي هستن و بس و مسئله صرفا براي سكسه نه بيشتر

  ميبيني رفيق؟
  بي شك خودت هم با اين موارد مواجه شدي
  ما سعي كرديم ضمن آگاهي بخشي ،براي يه همچين شبهاتي كه تحت تاثير تبليغات حاكم با اومدن بحث همجنسگرايي به ذهن مردم خطور ميكنه جواب داده باشيم
  يكي مثل شما حركت موثرش در اينه كه زير نويس فيلم ها رو درست اصلاح ميكنه و يكي مثل ما توضيح اين مسئله
  به نطر ما اين راه درست بود و انجامش داديم
  اگه نقدي داريد لطفا و خواهشا به طور دقيق بيان كنيد نه با الفاظ تبعيض آميز مثل … شعر كه فقط موجب دلگيري ميشه و ما هم كه مورد نقديم دقيق نميفهميم كه چرا اين نقد شد
  اگر كار ما اشتباهه چرا اشتباهه و اگر باز خورد منفي تو جامعه داره چرا اين اتفاق ميفته؟
  در آخر ميخوام دو نكته بگم:
  فعالين حقوق زن يكي از دغدغه هاشون از بين بردن ادبيات مرد سالارانه اس
  ادبياتي كه به طور نا خود آگاه روي ذهن افراد تاثير ميزاره و فرد چه زن چه مزد تبعيض رو ميپذيره و بر مبناي اون عمل ميكنه
  بيايد اين ادبيات رو از زندگيمون حذف كنيم زيرا كه اگر به ريشه ي تبعيض بر عليه ما همجنسگرا ها نگاه كني خيلي مشتركات با مسئله ي زنان ميبيني و ديگر اينكه خيلي از فعالين زنان واقعا در زمينه ي حقوق همجنسگرايان تلاش ميكنن و راه رسيدن به جامعه بي تبعيض رو رفع تبعيض از اقليت ها ميدونن و به نظر اونا جامعه اي كه بر عليه اقليت هاي جنسي تبعيض نداره مسئله زنان هم در اون حل شده اس خو به خود
  از جنبه ي ديگر هم اگر ما ببينيم جامعه بدون تبعيض عليه زنان جامعه اي بدون تبعيض عليه ما خواهد بود

  و ديگر اينكه اگر ما با يه لفظ مشكل داريم و قصد حذف كردنشو داريم نميتونيم از ادبيات خودمون فقط حذفش كنيم و اين انتظار رو داشته باشيم كه بدون هيچ عملكردي اون لفظ از ادبيات عوام هم حذف بشه
  ما همجنسگرا ها كلمه ي همجنسباز رو از ادبياتمون حذف كرديم خوب
  حركت عملي كه كه اين كلمه رو براي جامعه معني درست كنيم تا حداقل به ما همجنس گرا ها اطلاق نشه و در مرحله ي بعد از ادبياتمون حذف بشه

  با تشكر از توجهتون

  سام

  • 2012/05/24 14:18

   سام مرسی که اینجا جواب نوشتی و توضیح خواستی
   من منظور اریزر رو درست نمی دونم اما خودم می تونم در مورد همون مثلا نکته ای که در مورد همجنس باز نوشتید یه سری سئوال داشته باشم و یه سری نکات بگم
   ببین شما گفتی این بروشور برای عام جامعه تهیه شده
   سر همون قضیه ی تفاوت همجنس باز و همجنس گرا
   خب خودم رو می ذارم جای یه آدم عادی که تا حالا فقط شنیده همجنس باز و افرادی که توی جامعه متفاوت بودن رو با این اسم صدا کرده
   حالا یه بروشور دستم اومده که اینطور این رو توضیح میده:
   » همجنسباز به افرادی گفته می¬شود كه تمایل آنها صرف مسئله¬ی رابطه جنسی با همجنس می¬باشد اما همجنسگرایی مسئله¬ای فرای رابطه¬ی جنسیِ صرف می¬باشد و عواطف و احساسات فرد را در برمی¬گیرد »
   خب من یه آدم مثل خیلی های دیگه که حوصله ی تحقیق هم نداره و حالا یه چیزی هم دستش اومده و اصلا دلش هم نمی خواد از دو خط اول جلوتر بره و …
   اینجا چی نوشته؟!
   یه جورهایی نوشته دو مدل موجود زنده داریم ( از مدل متفاوتش! ) یکی همجنس باز و یکی همجنس گرا، بعد تعریف این همجنس باز شده کسی که فقط سکس می خواد و تعریف همجنس گرا هم شده کسی که علاوه بر سکس احتمالا رابطه ی دیگه ای هم می خواد
   خود این یعنی تا اینجا کار شما باز یه عده رو زیر تیغ باقی گذاشته و از طرفی هم همجنسگراها رو به صرف خواستن چیزی بیشتری از سکس کمکی نکرده
   بعد جلوتر میریه و میگه:
   » همچنین لازم به ذكر است كه طبق آمار سازمان بهداشت جهانی همجنسگرایان حدود ٤% افراد جامعه را تشكیل می¬دهند، اما رابطه¬ی جنسی میان دو همجنس در بین ١٦% مردان جامعه رواج دارد. هرچند واژه همجنسباز به صورت رسمی تعریف مشخصی ندارد، ولی بیش¬تر برای اشاره به افراد دگرجنسگرایی که با همجنس خود رابطه جنسی دارند به کار می‌رود.»
   خب این یعنی چی، افراد دگرجنس گرایی که با همجنس خود رابطه دارن چطور صیغه ای هست؟!
   یعنی ما نمیشه دوجنس گراها داشته باشیم و بیمارن، یعنی ما آمار سازمان بهداشت جهانی رو قبول داریم اما تعریف تمایلات جنسی بشری رو چون یه عده رو خوشمون نمیاد و دوگانه سوز! می خونیمشون رو باید بذاریم کنار و یه همچنین چیزی بگیم؟!
   بعد نوشته:
   » برخی استفاده از این واژه را برای اشاره به همجنسگرایان توهین آمیز می‌دانند. این در حالی است که همجنسگرایان (تنها) برای لذت جنسی به جنس موافق خود روی نمی‌آورند و از لحاظ عاطفی و احساسی نیز به جنس موافق خود علاقمند هستند و رابطه‌ای که خواهان آن هستند کاملا شبیه به رابطه زناشویی انسان‌های دگرهمجنسگرا است. »
   اینجا یعنی چی؟! یعنی این همه گفته شده که همجنس باز توهینه ولی خب نیست. از طرفی کی گفته همه ی همجنس گراها زندگیی مثل دگرجنسگراها می خوان یا باید بخوان، چرا جامعه رو باید اینطوری گول زد
   بعد نوشته شده:
   » این لفظ که بار منفی دارد، به اشتباه به همجنسگرایان لقب داده می‌شود. در صورتی که لفظ همجنسگرا، با همجنسباز کاملا از لحاظ معنایی تفاوت دارد. »
   اولن خب این همه کش برای چیه خب همین رو همون اول می گفتی خلاص
   بعد معناش کجا متفاوته
   همجنس باز یعنی من ( نوعی )
   همجنس گرا یعنی من ( نوعی )
   خب این کجاش بار معنایش متفاوته
   حتی باز بگیم باز مثل بچه باز بار منفی داره هم اون وقت با عشق باز و جان باز و سرباز و … چی می خواییم بگیم

   نمی خوام بپیچونم
   اول اینکه همین یه بند معلومه که یه ادیت حرفه ای و با بحث نشده
   بی خود طولانیه
   اگه عام مردم رو مد نظر داری نیاز نیست آمار و ارقام بدی و از یه طرف بترسونیشون که ممکنه بشن جز 16 درصدی که قراره با همجنسشون رابطه داشته باشن و بد و اخن و از یه طرف بخوایی مظلوم نمایی کنی که تو رو خدا به 4 درصد گی ها رحم کنید
   بعد این موجود مقدسی که همجنس گراست، و احتمالا من و شمایی که با هم اختلاف نظر داریم و گاهی با هم دعوا می کنیم و بحث می کنیم و فقط لبخند نمی زنیم و همه ی حرف هامون هم حرف حساب نیست هم جزئشون نیستیم، ( چون مقدس ها که از این کارها نمی کنن که ) کجاست و کیه ما هم ببینیم که با همجنس بازها قاطی نکنیم؟!
   چرا کسی که می خواد با همجنسش برای یه شب بخوابه و بعد بره پی زندیگیش گناه کاره و این همون دیدی نیست که یه دگرجنس گرا نسبت به کل زندگی ما داره؟
   وقتی ما خودمون تعریفمون اینه و می خواییم با مدل رابطه ی جنسی ملت کار داشته باشیم و از طرفی ملت با رابطه ی جنسی کار داشته باشن چطور انتظار داریم ملت کاری به کارمون نداشته باشن
   ما نمی تونیونیم مخاطبانمون رو گول بزنیم
   دادن یک سری اطلاعات غلط و تصحیح اون در اینده (اگه شدنی باشه و بشه تصحیح کرد) کار درستی نیست
   بهتره از روز اول واقعیت رو با مخاطب در میون بذاریم و پاش وایسیم.

 6. تموز permalink
  2012/05/24 18:24

  وقتی که جمع شدیم و میخواستیم این بروشور رو بنویسیم به تمام افرادی که دسترسی داشتیم، از گی و لزبین و بای وحتی استریت های آگاه تو این زمینه خواستیم که بهمون ملحق شند و هرشخصی هم که تو این زمینه دغدغه داره و باهاش آشنا ن رو خبرکنن
  نمیدونم به گوشتون رسید یا نه؟ که احتمالا هم رسیده اما…
  اما بیشترینشون از ترس امنیتی بودن این موضوع قدم از قدم برنداشتن
  دوتا عکس و یه پرچم که به مردم آگاهی نمیرسونه، باید کار عملی می کردیم

  من جواب سام رو تایید میکنم
  هرچند رضا تو هم ایراداتی گرفتی، که به نظر من شاید بین من و تو مطرح باشه، اما برای همون فرد عادی جامعه مطرح نیست، اگه خیلی بخواد بدونه میره و میخونه و میفهمه که همجنسباز در نگاه روانشناسی ایران یعنی: فردی که اصطلاحا بهش میگن: MSM یعنی: Men who have sex with men. (یعنی اصطلاحی که روانشناسان ایران برای مردان MSM به کار میبرن، این رو از متخصص پرسیدیم و مطلع از بار معناییش نوشتیم تو بروشور) این آمار خود بهداشت جهانیه و ما هم نمیتونیم کاری بکنیم، تفاوتشون تو 16 و 4 درصده. اینکه ما این آمار رو هم آوردیم برای بازدارنده بودنش بوده، یعنی به ناخودآگاه فرد هشدار میده که اگه دگرجنسگرا هست، صرف رابطه ی جنسی با یه همجنس اون رو دوجنسگرا نمیکنه، بلکه این یه تنوع طلبیه جنسی که میتونه به انحراف و بیماری کشیده بشه، هشدار برای اینکه با دیدن یه کون خوشگل رو به همجنسگرایی نیاره که اسمشون «همجنسباز» میشه، (برای زن ها نمیشه هیچ حکمی داد چون بنا به اعلام سازمان روانپزشکی امریکا همشون خواه ناخواه بای هستن)

  یه چیز دیگه هم هست، اریزرهد، نمیدونم تو چه تلاشی کردی اما هنوز که هنوزه تو جامعه به اسم همجنسباز از ماها به اشتباه ذکر میشه، اما خود لفظ «همجنسباز» اصلا و ابدا کس شعر و چرند نیست. از نگاه تاریخی و زبانشناسانه «باز»ی که ته این اسم اومده و از ریشه ی فعل «باختن» گرفته شده، پسوندی بوده که به معنای «طی کردن عمر در راه هدفی خاص» (که تو این کلمه ارتباط همجنس خواهانه ست) به اسم اضافه میشده و تا قبل از ابداع کلمه ی همجنسگرا در طول هفتادسال گذشته، به کار میرفت.
  اما این نگاه مذهبی جامعه و فرهنگ شاهدبازی گذشته و همچنین الزام ایجاد تفاوت در نامیدن افراد Homosexual و MSM در بحث های روانشناسانه این دو واژه رو از هم جدا کرد. ما هم در این متن بنا به نگاه روانشناسانه ای که تو این متن داشتیم و همچنین اشتباه در به کارگیری این واژه در بین جامعه مجبور به توضیح تفاوت های همجنسباز و همجنسگرا بودیم.

  • 2012/05/25 20:36

   تموزجان اول یه سلام گرم به همتون و یه خسته نباشید
   بعد بریم سر نکاتی که گفتی

   تموز جان در مورد نکته ای که گفتی متاسفانه من قبل از اینکه این بروشور پخش بشه ازش خبری نداشتم و در مورد گرد آوریش هم همنچنین، که اگر بود سعی خودم رو در گفتن نکاتی که لازم می دونستم می کردم، البته این رو اشکال کار شما نمی دونم، واقعیت جامعه ما اینه که انقدر متکثره که هیچ وقت نمیشه یه خبر رو به همه رسوند و من باید پیگیر تر می بودم

   اما در مورد نکته ی بعد که در مورد عکس و اینها گفتی بذار من این نکته رو در جواب پیام بعدی ( کامنت محمد آسمانی ) که اصلا این نکته رو به عنوان سئوال مطرح کرده بگم

   تموزجان شما از جامعه ای داری حرف میزنی که بی تعارف کم آگاهی هست و از طرفی هم میگیی اگه ریزه کاری بخواد خب میره و پیدا می کنه
   حرف من هم با سام همین بود، چرا این همه ریزه کاری بی مورد که عام رو به اشتباه بندازه
   همین نکته ی تفاوت همجنس باز و همنس گرا رو خیلای دیگه از دوستان توی دو جمله خلاصه کردن و بیان می کنن، کسی که ادبیات شناس باشه میره و ریشه یابی می کنه و کسی که جامعه شناس باشه به یه صورت دیگه و …
   این که متخصصی که شما ازش این رو پرسیدی منظورش چی بوده رو من نمی تونم چیزی بگم چون تخصص روانشاسی ندارم اما یه جایی می گی
   » هشدار برای اینکه با دیدن یه کون خوشگل رو به همجنسگرایی نیاره که اسمشون «همجنسباز» میشه »
   و بعد می گی
   » (برای زن ها نمیشه هیچ حکمی داد چون بنا به اعلام سازمان روانپزشکی امریکا همشون خواه ناخواه بای هستن) »
   من واقعا این دو خط رو نمی فهم ام
   چرا تعریفی از دو جنس گراها توی تفکری که این دو خط رو نوشته دیده نمیشه
   یادمه یه دوستی داشتم که می گفت تاپ ها همجنس گرا نیستن، و می تونن توی هر سوراخی فرو کنن، و جواب همیشگی دوستان ما این بود که چرا این همه دردسر به خودشون می دن و وقتی جامعه دنبال اینه و کلی حمایت می کنه که شما یه جور دیگه بکنی میرن سراغ اون که خطر داره و …
   حالا اینجا باز هم از آمار بسازمان بهداشت جهانی حرف زده میشه و من باز هم تعریفی از گرایشات طبیعی بشری توی این تفکر نمی بینم
   باور کنید دوجنس گرایی انحراف، دوگانه سوز! از روی بی قیدی و … بودن نیستف هر انسانی می تونه تمایل جنسی خودش رو داشته باشه و مشکل ما اینه ملت به رختخوابمون کار دارن و از طرفی خودمون با این طور حرف زدن داریم این حق رو بهشون می دیم

   بقیش رو هم که بهتره خود اریزر جواب بده اما باز من یه سئوال برام پیش میاد که یعنی کلمه ی دخترباز به مفهوم کسی هست که زندگیش رو در راه دختران باخته؟!

 7. 2012/05/24 21:05

  یه سوال :
  پخش کردن بروشور صرفا جهت اگاهی رسوندن به افراد یه جامعه اونم بر حسب آمار و ارقام و تحقیقات و استدلال های ارگان ها و سازمان های مهم و رسمی و جهانی کار مثبت و درستی در جهت زدودن افکار منفی از ذهن مردم و آگاهی رسوندن به افراد نااگاه در این مورد هست
  و یا
  برافراشتن پرچم رنگین کمان بر فراز بام تهران که صرفا به عنوان یه نماد هست و فقط این نماد برای جامعه اقلیت های جنسی مفهوم و آشنا هست کار مثبتی میتونه باشه ؟
  من برافراشتن پرچم رنگین کمان رو زیر سوال نمیبرم و یا نسبت به کسانی که این اقدام رو کردن توهین نمیکنم اما این انتظار رو دارم که به عنوان یه خانواده یه هم حس که همگی زیر همین پرچم قرار داریم کمی به خودمون بیایم و دست از این تک روی ها و تند روی ها و منم منم گفتن ها و به دیگران اهانت کردن ها و توهین کردن ها و زیر سوال بردن ها و تک بعدی به قضایا نگاه کردن ها دست برداریم
  بجای اینکه روبه روی هم باشیم کنار هم باشیم تا بتونیم قدمی مثبت در جهت اهدافمون برداشته باشیم

  • 2012/05/25 20:51

   محمد جان من برعکس تو فکر می کنم ته این سئوال از روی عادت بدیه که ما داریم و می خواییم هر کاری رو با زیر سئوال بردن کار دیگری به کرسی بشونیم
   این چه سئوالیه؟!
   کی این وسط خواسته تک روی کنه و منم منم کنه
   اونی که میاد اینجا این متن رو منتشر می کنه و براش نقدش رو مینویسه تکروه
   بعد تعریف همکاری چی میشه؟! اینکه هر کاری هر کسی کرد تمجید کنیم و ایراداتمون رو نبینیم
   محمد و تموز جان من به شخصه هم بروشوری که پارسال و امسال در بخش هایی از تهران و شهرستان ها پخش شد ( که کمی با بروشوری که الان سرش بحث داریم متفاوته و سال گذشته احتمالا شما هم دیدیدنش ) ایراداتی داشتم و دارم و هم با این بروشور
   معتقدم باید کار کنیم، ولی از طرفی باید به خودمون ظرفیت ادیت شدن رو هم بدیم
   هیچ کدوم از ما کامل و بی عیب نیستیم و این گفتن نداره، مهم اینه سعی کنیم اشکالاتمون رو ببینیم
   اگر جایی خطی رو زیادی کش دادیم که مثلا با به کار گرفتن یه ادیتور حرفه ای میشده متن رو خلاصه تر کرد و نکردیم دیگه این اشکال کار ما هست، کسی که این اشکال رو گفته کار ما رو زیر سئوال نبرده، بلکه دلش می خواد یه کار تمیز تر ببینه
   از این مثال ها میشه زیاد زد
   ولی بذار باز برگردم به این سئوال که به نظرم پرسیدنش کمی از روی بی انصافی هست و کم تجربگی
   محمدجان اگه خواستی برات خصوصی می نویسم هر دوی این کارها توی این زمان و این موقعیت یعنی چی و خیلی کارهای دیگه که داره میشه و شده اما عزیز
   مثبت حتی وجود این چند خط نظراتت در مقابل نظرات منه
   چه رسه به …

 8. 2012/05/26 20:25

  مشکل اساسی ما تو این مملکت اصولاً اینه که همه سریع می زنن به صحرای کربلا و جاده خاکی و پای چیزای نامربوط رو وسط می کشن. به من چه که فلانی پرچم هوا کرده ؟! مگه کس شعر یه واژه ی ضد زنه؟ الان دیگه با کلمات شیرین و شیوای فارسی به صورت شمرده براتون توضیح میدم و امیدوارم باز این وسط یه چیز فرعی رو پیدا نکنین که بشه پیراهن عثمان بعد اصل قضیه جا بمونه!
  ببینین پسرای من، من نمی دونم شما سوادتون در چه حدیه، مدرکتون چیه، ولی وقتی نوشته هاتون رو می خونم و ماحصل تحقیقاتتون رو که این بروشور باشه، می بینم که لااقل در زمینه های علمی مربوط به همجنسگرایی اصلاً از مرحله پرتید. بنده خبر نداشتم که کسی داره بروشور تهیه می کنه، می بینید که رضا هم خبر نداشت و رضا دیگه پیر خراباته و وقتی اینم خبر نداره من دیگه نمی دونم تبلیغاتتون رو پیش کی کردید. این جناب کارشناس بزرگواری که فرمودید «منبع» علمی شما بوده و شما رو وصل کرده به دریای لایزال علم روانشناسان ایران، مشخصه که ایشون هم از مرحله پرت بوده. روانشناسان رو که اصلاً خط بگیرید، بنده خودم چند ماه توی بخش اعصاب و روان بودم با یه عالمه اتند و رزیدنت اعصاب و روان و بیمار سر و کله زدم. منابع سایکولوژی رو می شناسم، بهشون اشراف دارم، چکشون می کنم و اگه دنبال چیزی بگردم می دونم کجا رو بگردم. روانشناسان ایران و کلاً جهان، اصولاً سر خود پخی محسوب نمیشن. همه با استناد به مرجعشون هستن که حرفی برای گفتن دارن. روانپزشکی هم کلاً یه مرجع داره تو دنیا اونم DSM-IV ئه که انجمن روانپزشکان امریکا هر چند سال یه بار بیرون میده. همه به اون رجوع می کنن و هر کی این کار رو نکنه نشون میده روانپزشک درست و حسابی ای نیست. پس اینکه «همجنسباز اصطلاحیه که روانشناسان ایران به عنوان معادل MSM به کار می برن» اصولاً حرف چرتیه به چند دلیل: یک)این واقعیت نداره. روانشناسان ایران چنین معادل سازی ای انجام ندادن. دو) اگه بخوان هم نمی تونن انجام بدن چون از حد اختیاراتشون خارجه و معادل سازی رو فرهنگستان زبان و ادب فارسی باید انجام بده. سه) اگه بخوان برای MSM معادل فارسی بسازن هیچ وقت «همجنسباز» رو انتخاب نمی کنن چون همجنسباز همین الان معانی مشخصی داره. رابطه ی کلمات همجنسباز و همجنسگرا مثل رابطه ی بفرما و بشین و بتمرگه. همجنسباز کلمه ایه که بار معنایی منفی تری نسبت به همجنسگرا داره ولی هر دو کلمه به یه چیز اشاره دارن: گرایش جنسی (نه اون طور که شما فرمودید: عمل جنسی)
  MSM در دنیای روانشناسی اصولاً دسته ی مهم یا گروه پر اهمیتی محسوب نمیشه. فی المثل مردم تو امریکا همدیگه رو MSM صدا نمی کنن! کسی نمی دونه معنیش چیه! زبانهای خارجی برای این چیزی که شما میگین کلمه ای نساختن، جز در مباحثات علمی به این کلمه اشاره ای نمیشه و موضوع اون مباحثات هم به زعم جنابعالی «انحراف و بیماری بودن MSM» نیست! در حالی که «همجنسباز» که فرمودید «منبع شما» گفته معادلشه، به هیچ وجه چنین خصوصیاتی نداره. دسته ای که اسمش رو گذاشتن MSM کلاً برای بررسی میدانی و آماری ساخته شده. مثلاً بررسی بیماری های جسمی یا مقاربتی در یک گروه خاص. مثلاً «زنان حامله ی مبتلا به عفونت ادراری» یا «مردان کارگر بالای 25 سال و سیگاری». از این نظر همجنسگراها هم میرن زیر مجموعه ی همین دسته که اسمش گذاشته شده MSM. چون همجنسگرایی مخلوطیه از تمایل جنسی و رفتار جنسی و هویت جنسی ولی چیزی که در بیماری مقاربتی اهمیت داره صرف انجام عمل جنسیه پس وقتی فی المثل بحث سر بررسی سفلیس باشه نمیگن همجنسگراها فلان، بلکه میگن هر کس که با همجنسش سکس کرد (یعنی MSM) احتمال سفلیس گرفتنش میشه فلان! حالا طرف چه خودش رو یه همجنسگرای سرافزار بدونه یا ندونه. اینم یه مثال ساده که بفهمین قضیه ی MSM چیه و این کلمه اصلاً برای چی ساخته شده. کلاً این کلمه هیچ ربطی به انحراف جنسی و این قبیل حرفهای چرند نداره. اینکه شما خیال می کنید سکس کردن با همجنس اصولاً کار کثیفی محسوب میشه و فقط وقتی تطهیر میشه که طرف داد بزنه «من همجنسگرام!» نشون دهنده ی عمق دگم اندیشی و محدودیت سواد شماست. پس مسلمه که بنده عصبانی میشم و با کلمات ک دار اون کامنت رو می نویسم. شما ممکنه نیتتون صاف و پاک باشه ولی کاری که کردید خودزنیه. دوستی خاله خرسه ست. کامنتهای رضا رو دوباره با دقت بخونید. اون خیلی خوب توضیح داده که منظورم چیه.
  و در نهایت اینکه بنده فعالیتم فقط زیرنویس کردن نیست. شما شجاع. شما رابین هود اقلیت های جنسی. ما که از خدامونه یکی بروشورهای «روشنگرانه» بین ملت پخش کنه. ولی شما نمی دونین من یا فلانی که پرچم هوا کرده یا هر کس دیگه ای، چی کار می کنه و در چه حوزه هایی هست و فعالیتهاش چیه پس این قدر ساده با چهار تا چیز که جلو چشمتونه قضاوت نکنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: