پرش به محتوا

پرسش و پاسخ « سئوالات متداول »جنسیت چیست ؟

جنسیت را میتوان به سه جزء تقسیم کرد :
1- جنسیت بیولوژیکی (زیست شناختی) / ظاهر نر یا ماده : Sex
2- هویت جنسی / احساس روانی زن یا مرد بودن : Sexual Identity
3- تمایل یا گرایش جنسی : Sexual Orientation


جنسیت بیولوژیکی

اشاره به جنسیت زیست شناختی انسان دارد که میتواند سه نوع " نر " ، " ماده " و "خنثی / hermaphrodite " باشد . جنست زیست شناختی هنگام تولد نوزاد قابل تشخیص است .


هویت جنسی

جنسیتی است که فرد خود را با آن میشناسد برای مثال فرد خود را زن یا مرد درمی یابد ، در اکثر افراد هویت جنسی با جنسیت بیولوژیکی تطابق دارد ولی گاهی میان جنسیت بیولوژیکی و هویت جنسی تطابق وجود ندارد که در این مورد شخص از نظر ظاهری به یک جنس گماشه شده ولی هویت جنس دیگری را داراست یا از نقش جنسیتی که جامعه اش برای او تجویز کرده پیروی نمیکند که این افراد Transsexual (تراجنسیتی) نامیده میشوند. قبلا اشاره شد که سه نوع جنسیت بیولوژیکی وجود دارد اما شناختی که افراد از هویت جنسی خود دارند بسیار متنوع است ، دو هویت اصلی که هویت زنانه و مردانه است بسیار شناخته شده هستند ولی در این میان بعضی افراد شناخت دیگری از هویت جنسی خود دارند که نه هویت زنانه است و نه مردانه و گاهی تمام این هویت ها را با نام جنس سوم میشناسند .


گرایش جنسی

نشاندهنده جنسیتی است که فرد به آن گرایش جنسی و عاطفی دارد ، که خود به چند دسته تقسیم میشود :
– دگرجنس گرایی ، Heterosexuality : گرایش به جنس مخالف
– همجنسگرایی ، Homosexuality : گرایش به همجنس (همجنس زیست شناختی)
– دو جنس گرایی ، Bisexuality : گرایش به هر دو جنس
– Asexuality : عدم گرایش جنسی
باید توجه داشت که گرایش جنسی و هویت جنسی دو مفهوم جدا هستند و Transsexuality جزو این رده بندی قرار نمیگیرد


همجنسگرایی چیست ؟

اکثر افراد نوعی گرایش عاطفی و جنسی را نسبت به جنس مخالف خود دارند که میتواند منجر به برقراری رابطه جنسی و عاطفی یا ازدواج شود . همجنسگرایان دقیقا همین احساس را نسبت به همجنس خود دارند ، به علاوه گاهی همجنسگرایان شناخت متفاوتی از هویت جنسی خود دارند که بعضی آن را جنس سوم می پندارند و در پی آن احساسات و رفتارهای متفاوتی نسبت به همجنسان دگرجنس گرای خود نشان می دهند.


همجنسگرا کیست ؟

کسی که نوعی از گرایش عاطفی که میتواند منجر به رابطه عاطفی خاص، ازدواج یا رابطه جنسی شود را فقط و فقط نسبت به همجنس خود داشته باشد همجنسگرا (Homosexual) نامیده میشود ، بعضی افراد به هر دو جنس گرایش دارند که به آنها دوجنسگرا(Bisexual) گفته میشود.


چه چیزی فرد را همجنسگرا میکند ؟

جواب دقیق و اطمینان بخشی برای این پرسش پیدا نشده ولی تئوری هایی در این زمینه وجود دارد برای مثال تفاوتهایی در سیستم عصبی که در اثر شرایط محیطی جنین در رحم مادر پدیدار می شود ولی چگونگی پیدایش این تفاوت ها هنوز به اثبات نرسیده ، همجنسگرایان از کودکی رفتارها و گرایشات و حس زیبایی شناسی متفاوتی دارند که خود را در بازی ها ، انتخاب لباس و غیره نشان میدهد و پس از بلوغ گرایش عاطفی و جنسی نسبت به همجنس خود پدیدار می شود.


آیا همجنسگرایی یک بیماری است ؟

خیر ، سازمان های مربوط با بهداشت روانی اظهار کرده اند که همجنسگرایی یک ناهنجاری روانی نیست ، شرایط اجتماعی و نا امنی میتواند احساس سردرگمی و استرس در همجنسگرایان ایجاد کند و در نحایت منجر به بروز بیماری های روانی در همجنسگرایان شود ، صحبت کردن با دیگران در مورد اینکه چطور احساس میکنیم و پشت گرمی داشتن از خانواده و روابط خانوادگی مستحکم این استرس ها را از بین میبرد.


آیا یک همجنسگرا میتواند دگرجنسگرا شود ؟

گذشته از هر گرایشی انسانها میتوانند انتخاب کنند که چطور رفتار کنند و مثلا با تقلید از رفتار دیگران شخصیتی ساختگی را نمایش دهند ولی رفتار هایی که با گرایش فرد مطابقت نداشته باشد منجر به نابسامانی شدید روانی و عدم احساس خوشبختی در زندگی خواهد شد. همجنسگرایان نمیتوانند احساسات خود را تغییر دهند ولی میتوانند خلاف آن عمل کنند.


آیا همجنسگرایی یک جرم است ؟

هر انسان مالک بدن و زندگی شخصی خویش است ، ستاندن اختیار تصمیم گیری در مورد مسائل شخصی از انسان پایمال کردن حقوق انسانی و جنایتی است قابل مقایسه با برده داری ، انصاف نیست که درستورالعمل هایی که مالکیت انسان بر زندگی شخصی خود را از او میگیرند قانون نامید و افرادی که چنین دستورالعمل هایی صادر کنند خود مجرم هستند . شکی نیست که پایمال کردن تعهدات اخلاقی برای زندگی مشترک ، تجاوز جنسی ، رابطه جنسی با افراد نابالغ و خشونت جنسی چه با همجنس و چه با جنس مخالف پایمال کردن حقوق انسانی و جرم است.


برون آیی همجنس گرایان چیست ؟

آشکار سازی هویت و احساسات واقعی فرد همجنس گرا (مثلا برای خانواده یا اطرافیان) را برون آیی می گویند، این نام گذاری از این جهت انجام شده که به دلایلی همجنس گرایان گاهی مجبور هستند خود را سانسور کنند و یک شخصیت نمایشی از خود بسازند و شخصیت اصلی خود را در درون خود مخفی کنند.


چرا همجنس گرایان برون آیی می کنند ؟

بازی کردن نقش یک شخصیت نمایشی برای مدت طولانی بار روانی سنگینی را بر دوش فرد خواهد داشت و زندگی فردی و اجتماعی را دچار اختلال شدید خواهد کرد از این رو همجنس گرایان گاهی حاضر می شوند برای برون آیی هزینه سنگینی پرداخت کنند.

69 دیدگاه leave one →
 1. امیر permalink
  2011/05/22 16:33

  سلام.من همجنسگرا هستم.
  قبلا احساس جنسی خیلی زیادی داشتم.هوس بازی نمیکردم.مدتی پیش با یه پسر اشنا شدم.بهش علاقه مند شدم.بعد از مدتی خیلی شدید عاشقش شدم.عشقم واقعی بود مثل لیلی و مجنون.وقتی باهاش حرف میزدم صدام میلرزید.دوست داشتم همیشه کنارش باشم و با هم باشیم.ولی متاسفانه اون همجنسگرا نبود.و من هیچ وقت نتونستم بهش بگم که بهش علاقه دارم.روز به روز داشتم میسوختم.وقتی هم که بهش نزدیک میشم و بهش محبت میکردم اون ازم دور میشد.میدونستم که اگه موضوع رو بهش بگم همه چی خراب میشه چون فردی نبود که با این چیزها کنار بیاد.شایدم اگه میگفتم قبول میکرد نمیدونم خلاصه جرئت نداشتم.
  بعد از مدتی احساس کردم حسم کم میشه.یعنی حس جنسیم داره کم میشه.حتی مقدار اسپرمم هم کم شده و کم کم علاقه ام هم نسبت به کسی که دوسش داشتم کم شده.الان دیگه هیچ حسی ندارم و نه به پسر ها و نه به دختر ها علاقه ای ندارم.
  قبلا خود ارزایی میکردم ولی الان نمیتونم بکنم چون دلم نمیخواد و وقتی میکنم ارزا نیمشم چون فکری از سرم نمیره.
  لطفا به من کمک کنید که ایا مشکل من چی هست.میتونه از افسردگی باشه به خاطر کسی که دوسش داشتم یا بیماری خاصی دارم؟

  • 2011/05/23 01:54

   بهتره این موضوع رو با یک پزشک متخصص در میون بذارید

 2. peyman permalink
  2011/08/01 01:23

  salam
  lotfan dar morede alamat haie ke dostane GAY estefade nmikonan tozih bedin.
  mesle angoshtar ya persing ke dar kodom angsht va kodam gosh gharar midan?
  mamnoon

  • 2011/08/01 02:38

   قرار داد و قانون خاصی در این مورد وجود نداره و این سلیقه ای هست

 3. peyman permalink
  2011/08/01 01:27

  salam
  lotfan dar morede alamat haie ke dostane GAY estefade mikonan tozih bedin.
  mesle angoshtar ya persing ke dar kodom angsht va kodam gosh gharar midan?
  mamnoon

 4. 2011/08/21 08:36

  من دنبال یه پسر خوشگل از تهرانم که باهاش رابطه سکسی داشته باشم.البته من فاعل باشم!!!!مکان هم دارم.اگه کسی هست باهام تماس بگیره.تا الان با هیچ پسری سکس نداشتم.خیلی کنجکاوم با یه پسر سکس کنم.
  golpa@1400ymail.com

 5. sweety permalink
  2011/12/22 12:12

  سلام رضا.
  دوستان این متنی که نوشتم همراه سوالاتم جنبه علمی و روابط بین پارتنر ها رو داره که جوابشون برام مهمه.لطفا ببخشید اگه بی تربیتیه.!
  با توجه به اینکه روابط مرد با مرد از نظر فیزیکی تفاوتهایی با زنو مرد داره و شیوه رعایت بهداشت هم متفاوته.لطفا یه پست در مورد بهترین روش های سکس بنویس. مثلا اجبار استفاده از کاندوم برای یه زوج گی که هر دوشون هیچ بیماری ندارن چیه؟
  چون من پارتنرم اسرار داره از کاندوم استفاده نکنیم و به بعد از سول جواب و از زیر زبون کشیدنش فهمیدم که این رو از روی محبت میگه (یعنی من بیشتر میخوام تو رو لمس کنم) ! خلاصه ازت میخوام یه روش علمی سکس دو تا مرد رو با جزئیات بنویسی.مثلا من خودم تو فیلمها که میبینم موقعی که ارضاء میشن آلتشونو میارن بیرون و از ریختن اسپرم تو مقعد خودداری میکنن.آیا این برای فیلمه یا واقعا اسپرم اگه تو مقعد ریخته بشه از لحاظ پزشکی ضرر داره.و سوالات دیگه…..؟؟؟؟؟؟؟

  • 2011/12/26 14:28

   ببین اینکه شما به پارتنرت اعتماد داری و اون هم به شما دیگه شاید دلیلی برای کاندوم گذاشتن باقی نذاره ولی خب منطقی تر اینه برای رعایت بهداشت بیشتر و آسودگی خاطر ازش استفاده کنید
   کاندوم علاوه بر اینکه میتونه حس اعتماد رو بهتون بده میتونه از انتقال بیماری هایی پوستی هم جلوگیری کنه که شاید خیلی از ماها اصلا ندونیم مبتلا هستیم
   فیلم ها هم یه فاصله هایی با واقعیت دارن
   مثلا این نکته ای که گفتی اصلا درست نیست و با واقعیت فاصله داره
   بیشتر ماده تشیکل دهنده اسپرم پروتئین هست و هیچ ضرری نداره
   اون بیرون کشیدن و نشون دادن ارضا برای فیلمه وگرنه در واقعیت که نیازی به این کار نیست و چه بسا فوری بیرون کشیدن به پارتنر آسیب بزنه

 6. ا. permalink
  2012/02/21 09:57

  سلام من دوست داشتم تو كه اين سايت را داري يك سري مجموعه سوال پرسشي به صورت تستي از بازديد كننده ها ميكردي تا ما بيشتر با همديگر و انتظارات همديگر با خبر ميشديم مثل سوالات اساسي مثل فاعل يا مفعول بودن و … با تشكر

  • ا. permalink
   2012/02/25 13:09

   منظورم اینه که بفهمیم چند درصد همجنسگرا ها علاقه دارن که به انها محبت بشه و چند درصد دوست دارن محبت بکنند
   چند درصد منتظر اینن که طرف مقابل خودشو لو بده و چند درصد اول خودشون حاضرن بگن
   چند درصد دگرباشی خودشون رو به دوستان یا پدر و مادر گفتن
   چند درصد دوست دارن مثل دخترها لوس باشند و دلربایی کنن و چند درصد دوست ندارن مثل دخترها باشند( از جهت رفتاری )بلکه دوست دارن به عنوان یه پسر محبت کنن و به پسر بودن خود افتخار میکنن
   چند درصد دگرباشان رفتارهاشون عادیه و غیرقابله تشخیصه
   چند درصد بالای سن 24 و چند درصد زیر 24
   چند درصد به دوران پیری خود فکر کردن که مبادا تو سن پیری نظرشون فرق کنه

 7. ناشناس permalink
  2012/02/26 16:06

  سلام من خیلی دوس دارم با یکی از دوستام رابطه جنسی داشته باشم اون فک کنم که میخواد ولی روم نمیشه بهش بگم یعنی نمیدونم اکه بهش بگم چه عکس العملی خواهد داشت, درواقع وقتی شهوتی میشم به جای دوس پسرم با اون تو ذهنم حال میکنم

  • بشری permalink
   2013/01/01 01:23

   خوب میتونی بهش نزدیک شی

 8. sweet permalink
  2012/03/13 23:58

  رضا من خیلی از دیدن فیلمهای عاشقانه گی لذت میبرم.اما نمیدونم چه جوری و از کجا دانلود کنم.
  توکه برات مقدور نیست آپ کنی برامون لاقل یه سایتی رو معرفی کن که بشه ازش آسون و رایگان فیلم دانلود کرد.شیوشم توضیح بده.
  مثلا این سایتو چه جوری فیلم لود کنیم؟
  http://www.staywithfamily.com/forum/showthread.php?271-270-Gay-Themed-Movies-for-Free-Download

  • 2012/03/16 22:50

   من که هر چی سرک کشیدم چیزی حالیم نشد
   به یکی از دوستان معرفی می کنم ببینم اون چیزی حالیش میشه یا نه

 9. امیر permalink
  2012/04/08 04:32

  سلام بر جماعت همجنسگرا … خوبید ؟ من یک راه درمان قطعی برای شما عزیزان دارم .. خودکشی…
  شما ها گنه کار نیستید دست خودتون نیست اما دارید برخلاف جریان آب شنا میکنید از درون خودتونو اذیت میکنید از بیرون باعث آزار بقیه میشید…بهترئه یک تیغ بگیرید ورگ دست خودتونو بزنید یا قرص بخورید یا خودتونو از بلندی بندازید فرقی نمیکنه فقط خودتونو حذف کنید … من واسه خودتون میگم وگرنه جای منو که تنگ نکردید…. هر بیماری که منجر به مرگ بشه خوبه اما بیماری بدئه که آدمو اذیت کنه اما نکشه … فکرشو کنید اگه شما عاشق یک پسر بشید ولی اون گی نباشه چقدر دردناکه … بهترئه تا این جور مسائلو تجربه نکردید خودتونو حذف کنید من حاظرم با همه شما یکی یکی بحث کنم و شمارو متقاعد کنم که دنیا جایی برای زندگی شما نیست … فکر نکنید چون تو ایران زندگی میکنید این مشکلاتو دارید اگه تو کانادا یا هر کشوری که ازدواج همجنسگراها آزاد باشه هم زندگی کنید باز مشکلاتتون پابرجاست… دلتون خوشه بخدا دنبال فیلم گی میگردید ….. لطفا خودتونو بکشید …

  • 2012/04/09 01:05

   امیر
   تاریخ این مدل تفکر تو رو خوب به یاد داره
   حافظه بشر انقدر ها هم ضعیف نیست که نازی ها رو از یاد برده باشه و جنایت هایی که کردند و …
   از انحراف گفتی
   همونقدر که برای تو بوسه ی دوتا همجنس ( که لزوما دوتا پسر نیست ) میتونه چندش آور باشه برای یک همجنس گرا هم بلعکسش هست و همونقدر که تو همجنس گرایی رو طبیعی می دونی یه همجنس گرا هم گرایشش رو طبیعی می دونه
   همونطور که روی زمین هم چشمه های آب گرم طبیعی هستن و هم چشمه های آب سرد
   توصیه می کنم یه بازنگری در تعریف از طبیعت بکنی

 10. امیر permalink
  2012/04/09 06:12

  چشمه هارو خوب اومدی ….چشمه های آب گرم میشه مرد چشمه های آب سرد میشه زن….
  من یک پیشنهاد دادم بخودتون نگفتم که شما باید اعدام بشید چرا منو باهیتلر مقایسه میکنی؟؟ خودتونو نکشید …هزار سال عمر کنید… ولی من اگه جای شما بودم خودمو میکشتم…
  ولی همون هیتلر یه کارخوب هم کرد تو زندگیش اونم زمانی بود که دید دنیا براش جای زندگی نیست خودشو کشت…
  راستی یک سوال ازت دارم … ممکننه یک نفر که همجنسگرا نیست همجنسگرا بشه؟ من شنیدم محمد خردادیان اینجوری بوده یا التون جان یا جورج مایکل … ممکنه خدای نکرده زبونم لال منم آره..؟؟ یا ممکنه یک نفر برگرده از همجنسگرایی ؟ من شنیدم تو زنا زیاد اتفاق می افته اما تو مردا نه …این درسته؟…

  • 2012/04/09 13:49

   نمی خوایی چشمت رو باز کنی نکن
   تو چشمه ها رو به نر و ماده بگیر و بذار توی هم بریزید!
   نیازی به تایید یا رد تو برای وجود یه واقعیت نیست
   پیشنهاد می کنم چون نمی تونی ما رو تغییر بدی و ما هم پشیزی برای پیشنهادت ارزش قائل نیستیم خودت رو بکشی
   اما در مورد شدن یا نشدن
   همه چیز شدنیه
   خیلی ها معتقدن میل جنسی گرایش داره و مادر زادیه و …
   من به این اعتقادی ندارم
   معتقدم آدم ها عقل دارن و باید بتونن شریک جنسیشون رو و یا حتی بالاتر، همسرشون رو، از اون جنسی که دوست دارن انتخاب کنن و به اون کسی که می خوان بی نگاه به جنسیت و رنگ و نژاد بتونن برسن
   توصیه می کنم چون ممکنه شدنی هم باشه و این هایی که اسم بردی رو هم شنیدی که شدن برو خودت رو بکش که نکنه بلمبت باز بشه

 11. 2012/07/04 12:14

  سلام به پسر و مطالب خوندنیش امیدوارم که همیشه موفق باشید ومن داستانهای زیادی یا بهتره بگم خاطرات زیادی دارم در مورد خودم که فکر میکنم به صورت داستان باشه و خیلی جذابه دلم میخواد این مطالب رو در یک وبلاگ یا سایت اشتراک گزاری کنم و نظرات دوستان راهنمای هاشوون رو بگیرم اما دلم میخواد این مطالب در پسر نمایش داده بشه آیا امکانش هست.با تشکر پویا یار همیشگی پسر

 12. ناشناس permalink
  2012/09/23 21:45

  آیا پسرهائی که زیر ابروی خود را بر میدارند و یا آرایش میکنند به نوعی علاقه به همجنس بازی دارند .

 13. مهدي 2 permalink
  2012/12/17 14:11

  سلام دوستان من هم يه مشاور جنسي هستم دوست داشتين سوال كنيد پاسخ دهم

 14. مهدي 2 permalink
  2012/12/17 14:14

  سلام من تجربه كافي دارم بخاين به گي بودن تون كمك كنم

 15. مهدي 2 permalink
  2012/12/17 16:32

  سلام فكر كنم سركاريم

 16. بشری permalink
  2013/01/01 01:20

  سلام من لز هستم
  آدرس وبلاگ من لطفا سر بزنیدlesbiangirl.blogfa

 17. ناشناس permalink
  2013/01/03 16:13

  سلام.اگه ممکنه چند تا سایت دوست یابی مطمئن(که میدونید از طرف حکومت یا مذهبی ها اداره نمیشه) رو معرفی کنید.

 18. عاشق پایبند permalink
  2013/02/22 21:07

  سلام به همه دوستان همجنس باز وهمجنس گرا من یک دوست پسر دارم کم با من 16 سال سنش کمتره اوایل خیلی سکس داشتیم هم من خیلی هاتم هما اون ولی مدتی این رابطه سکس از طرف اون خیلی کمرنگ شده شاید در یک ما یک بار ومن خیلی عذاب میکشم ونمیخوتم خیانت کنم به من کمک کنید وراهنمای بدید مرسی از تمام عزیزان بدرود

 19. آشنا permalink
  2013/10/19 15:20

  من از بچگی علاقه به پسرهای زیبا داشتم همیشه میخواستم از این واقعیت فرار کنم اما نشد بارها شده بود به خاطر اینکه قیافم خوب بود بهم پیشنهاد بشه اما من همیشه به خاطر ترس از اینکار با وجود رغبت پاسخ منفی دادم و خیلی هارو مثل خودم دیدم که من فقط ارتباط چشمی باهاشون داشتم یعنی فقط به هم نگاه میکردیم اما جراتش نبود و همیشه پنهانش میکردم همین الان از یک نفر خوشم اومده و میبینم اونم میخواد اما کو جراتش تو این مملکت نمیدونم باید چیکار کنم

 20. علی permalink
  2014/01/23 16:53

  عمو کسخول شدی میخوای ازش فرار کنی…خیلی سخت نگیر..راحت باش.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: